Ana Sayfa > GÜNCEL HABERLER

AYŞE MAYDA-İZMİR’İN TANIKLIĞI
13 Temmuz 2015
Röportaj: Ahmet Gürel
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
AYŞE MAYDA-İZMİR’İN TANIKLIĞI
 
Röportaj: Ahmet Gürel
 
AHMET GÜREL-1916 doğumlu olduğunuzu biliyorum. İzmir’in ilk Ortodontistisiniz.Bize İzmir’de geçen yaşantınızdan bahsedebilir misiniz?
AYŞE MAYDA-Ben İzmir Beyler sokağındaki Salepçioğlu camisinin arkasındaki karanlık sokakta doğdum. Yakınımızda bulunan anaokuluna birkaç arkadaşımla birlikte gittim. Anaokulundan sonra, arkadaşım Feriha Akarcalıoğlu’yla beraber Ravzairfan ilkokuluna başladım.
AHMET GÜREL:Ravzairfan anılarına geçmeden önce, 9 Eylül 1922’yi, İzmir’in kurtuluşunu hatırlıyor musunuz?
AYŞE MAYDA-  Tabii tabii, çok iyi hatırlıyorum. Ben daha ilkokula gitmemiştim, 6 yaşındaydım, çok küçüktüm, “Gazi Paşa İzmir’e gelecek”deniyordu. O günü hiç unutmuyorum. Annemler, sabahlara kadar dikiş makineleriyle bayrak diktiler. Sabahlara kadar ay yıldızı kesiyor, bayrakları dikiyorlardı. Ama Gazi Paşa geldi mi, gelmedi mi farkında değiliz. Sabahleyin kalktık, bizim yanı başımızda Ardahan Oteli vardı, otelin önüne kocaman bir bayrak yukardan aşağıya indirdiler, hepimiz koştuk o bayrağa baktık, tabii ki ağlayarak koşuyoruz. Beyler sokağının ön tarafına çıktık, alkışlar kıyamet gibiydi, bir müddet sonra Türk askerleri geçti, süvariler atların üzerinde çok yorgundu, zavallı askerlere su veriyorduk.
         Tabii o zaman çok küçüğüm, ama gene aklım eriyor, her şeyi biliyordum. 9 Eylül günü çok hareketliyiz doğal olarak. O gün, arkaya baktım, bizim arka tarafta bir boşluk vardı. Evin arka tarafında bir Yunanlı asker kaçmak istiyor, ama kaçamıyordu, duvarın arkasında saklanıyordu, onu hiç unutamam. Daha yangın yoktu, yangın daha sonra başladı. O zaman Yunanlılar İzmir’den kaçmışlardı.
         Sonradan Yunanistan’a geziye gittim, hediyelik eşya alıyordum. Bir Yunanlı,“Nereden geliyorsunuz”diye sordu. Türkiye’den deyince; “ben de İzmir’den geldim” dedi, Türkçe bilen Yunanlı,“Patırtı” kelimesini kullandı; “patırtı var ya, ben o zaman kaçtımdı”İzmir’den dedi. “Ben kaçarken, Türk askeri ceketimi çekti, kendimi zor denize attım”dedi. “Koştum ceketim Türk askerinin elinde kaldı” dedi. “Ben limana koştum, gemi dolu, kayıklara geldim, kayık dolu, kayığın küpeştesinden tutundum, batacağız diye kayıkçı küreğinle elime bir vurdu”dedi. “Ben bırakamıyorum öbür tarafa geçtim, oradan tutuyorum, oradan elime vuruyor”dedi. Bana; “Melek Hanım duruyor mu acaba? Nerede Melek Hanım?” Melek Hanım diye bir arkadaşı varmış onu soruyordu. Melek Hanım, ona Türkiye’de çok yardım etmiş. “O çoktan ölmüştür”dedim. Bu anı, bundan gene 25 – 30 sene önceydi.
AHMET GÜREL- İzmir Yangını’nı hatırlıyor musunuz?
AYŞE MAYDA-  Yangını ve yangın sonrasını hatırlıyorum. Yangın başladı, hepimiz telaş içindeyiz, herkes yangına bakıyor, alevler dumanlar görünüyor. Kordon bize çok uzaktı, ama yangın kordon taraftan geliyor, ben arada bir o tarafa bakıyorum, kırmızı alevleri görüyorum. Korkudan başımı yastığa dayadım, hem ağlıyorum, hem saklanıyordum, yangın bize de gelecek, o zaman ne olacak, diye. Akşam babam eve geldi, yangını Ermenilerin çıkardığını söyledi ve sövdü, saydı. Rumlar, Ermenilere söylemiş, “yangın çıkarın Türk mahallesinde”diye. Allahtan rüzgâr ters taraftan esmiş, yangın günlerce devam etti. Benim aklımda dört gün, ama sanki haftalarca gibi geliyordu bana, korku içindeydik tabii.
AHMET GÜREL:Ravzairfan ilkokuluna başladınız. O okulu anlatır mısınız?
AYŞE MAYDA-  O zaman Ravzairfan sadece kız okuluydu. Erkek öğrenciler için Darülirfan adında başka bir ilkokul vardı. Bu okullar özel okullardı, daha çok kalburüstü kişilerin çocuklarının gideceği okullardı. Ravzairfan; irfan bahçesi, Darülirfan da; irfan evi demektir. Ravzairfan’ın yeri Devlet Gureba Hastanesi’nin arkasında büyük bir binadır. Bizim okulumuzun müdiresi çok ileri görüşlü bir hanımdı. Ama bu anlattıklarım Atatürk’ten sonraydı tabii. Müdürümüzün eşi galiba Doktor Esat Bey’di. Tilkilik’te otururlardı, şişman bir hanımdı, bize gayet sempatik gelirdi ve udla marş çalar, biz de marşları söylerdik. Ruhsar Hanım diye çok tatlı bir hocamız vardı, sabahleyin okula erken gelirdi. Bu hocamız sonradan Doktor Hasan Başkam’la evlendi. Mevlevi idi, kendisi sabahleyin “selamünaleyküm”der, biz de hepimiz birden “aleykümselâm”diye bağırırdık. Sabahleyin mutlaka jimnastik yapılır ve ondan sonra derse başlanırdı.
         Ondan sonra 9 Eylül törenleri başladı, biz okul olarak gitmeye başladık. Babamın atlı arabaları vardı, atları kadanaydı, kocaman ayakları vardı, çok kuvvetliydiler ve top arabalarını çekerlerdi. Bizim arabalar bütün 9 Eylül törenlerinde en önde top arabasını çekerek geçerdi. Biz Ravzairfan öğrencileri törende melek olurduk, kanat takardık ve melek olurduk. Hilali Ahmer’e (Kızılay) giderdik, orada bizi hazırlarlar, arabalar gelir kurdelelerle süslenirdi. O törenlerde çekilmiş fotoğraflarım var, ama şimdi bulamam. Başımıza şapka giyerdik, sulh kızı olurduk, elimizde meşale olurdu. O zamanki törenlerde Basmane’den kalkan kortej, Kemeraltı’ndan çarşının içinden geçerdi. Halk Kemeraltı’ndaki dükkânların önlerine sıralanır, geçiş töreni izlenirdi. Halk, Tire’den, Ödemiş’ten, Bergama’dan şuradan buradan bir gün önceden gelirlerdi. Sonradan tören korteji varyanttan gelmeye başladı, tur yapıyorlardı, sonradan reklamcılığa döndürdüler. Üzüm atarlar, kolonya şişesi atarlar, incir atarlar, yani burada yetişen ürünleri atarlardı. Ama bizim zamanımızda öyle değildi, doğrudan doğruya askerler top arabalarıyla geçerdi, hiç unutmam.
AHMET GÜREL:Son günlerde okulunuza gittiniz mi?
AYŞE MAYDA- Darülirfan sonradan Yusuf Rıza ilkokulu oldu ve halen viran vaziyetteymiş. Ravzairfan da belki öyledir, ben gitmiyorum, ama yıkılmamış, hala ayakta duruyormuş.
AHMET GÜREL:Beşinci sınıfa geçerken neden okulunuzdan ayrıldınız?
AYŞE MAYDA:Biz İngiliz Bahçesi’nde oturuyorduk. Babam, şimdiki oturduğumuz Köprü’deki bu evi satın almıştı ve burayı İtalyan Okulu olarak kiraya vermişti. Babam, “Ravzairfan’dan ayrılacaksınız, bu İtalyan okulunda okuyun, hem de Fransızca öğrenirsiniz”dedi. Bütün arkadaşlarım Amerikan Koleji’ne gidiyorlardı. Benim aklım fikrim Amerikan Koleji’ndeydi. Bir hafta kadar İtalyan Okulunda okudum, İtalyanlar çok ciddiydi. Ellerimizi dik durmak için arkamıza koyuyoruz, okul kızlı erkekli karışıktı. Ravzairfan’da yalnız kız öğrenci vardı. Ben; “baba, ben o okula gitmeyeceğim”Babam da; “neden kızım?”dedi. Babam çok tutucuydu. “Oğlanlar benin saçımı çekiyorlar”dedim. “Ne, bak edepsizlere, mademki istemiyorsun Amerikan’a git”dedi.
AHMET GÜREL:İyi bir formül bulmuşsunuz. Babanız ne iş yapıyordu?
AYŞE MAYDA- Babam nakliyeciydi, atlı arabalarımız vardı. Daha önce anlatmıştım. Çift atlı, tek atlı arabalarımız vardı. Yani Latife Hanım’ın dedesi Sadık Bey nasıl develerle nakliyat yaparsa, benim babam da at arabasıyla nakliyecilik yapardı ve İzmir’in de bilinen bir kişiydi.
AHMET GÜREL- Amerikan Kolejine nasıl gittiniz?
AYŞE MAYDA- Kardeşim Seniha Mayda İtalyan okulunda kaldı, ben Amerikan Kolejine kayıt oluncaya kadar bir hafta geçti, dersler başlamıştı. Ben evraklarımı aldım, kayıt parası için babama gittim. O gün hiç unutmuyorum, babam Emlak Eytam Bankası’nın temelini attırıyordu, orası bizimdi. Emlak Eytam Bankası’nın adındaki “Eytam”, yetimler demektir.
         İzmir’de çok büyük bir deprem olmuştu, babam bu binayı yaptırırken bütün binanın altına çakıl taşı döktürdü, bina depremde oynayabilsin diye. Babam, Emlak Eytam Bankası’nın temelini attırırken kurban kestirdi ve kocaman bir pasta getirtti. O zamanlarda, Alsancak’ta bir tek pasta fırını vardı. Benim pastada filan gözüm yoktu, “aman baba bana para ver, gideyim koleje yazılayım”dedim. O zaman bütün kolejin yıllık masrafı 50 bin liraydı, onu babam bana verdi ve bir de yol parası verdi. Tramvaya binip, yalnız başına koleje gittim. 1928 yılıydı ve 12 yaşındaydım. 5. sınıfa Amerikan Kolejinde başlayacaktım. O zaman da koleje gitmek için şimdiki yoldan değil onun üstünde bir yol vardı, eski kapıdan giriliyordu. Tenha kimse yoktu, bu taraf ta sadece dağ tepe vardı.
Sabri ÖZAZAR-Kolej bile garip bir yerde değil mi?
AYŞE MAYDA-Yokuştan çıktım yukarıya, kolej o zaman bir bağ eviydi, kolejin bütün öğrencisi 50–60 kişiydi. Kolej, önce Basmane’deymiş, 1922 yangından sonra, kolej önce Salhane’ye gelmiş, burada kısa bir müddet kalmışlar. O zamanlarda kolejin ilkokulu vardı. O zaman yabancı okulların ilkokulları vardı, sonradan Atatürk onları kaldırdı. Sanırım, 1933 yılında “Türk çocukları yabancı okulların ilkokuluna gidemez”diye kaldırdı, ondan sonra bizim evdeki İtalyan okulunu da kapattılar, terk edip gittiler.     İbrahim Taner ile Miss. Green diye hocalarımız vardı. Kolejde çok mutluyum tabii, tenis kortu vardı, voleybol kortu vardı. O zaman için bunlar çok şey modern şeylerdi. Portakal rengi eşarplarımız vardı, bu onları takarız sonra kısa şortlarla jimnastik yapar, yürüyüşlere gideriz. Kolejin arkaları dağdı, ne ev vardı, ne yol, hiçbir şey yoktu, bazen oralara çıkarız yürüyüşler yapardık. İbrahim Bey helva günü yapar, kendisi eşeğinin üstüne iki tane köfeye helva kazanlarını koyar, gittiğimiz yerlerde helva günü yapardık. Yani kolej hayatım çok güzel geçti.
AHMET GÜREL-Yatılı değil miydi orası?
AYŞE MAYDA-Sonradan yatılı oldu, çünkü Söke’den gelenler oldu, Aydın’dan gelenler oldu ve bu çocuklar sağda solda kalıyorlardı. Küçük çocuklar için aşağıdaki binayı yaptılar. Biz 1950–1951 yıllarında eski mezunlar derneğini kurmuştuk. Biz; “bizim okulumuz kız okulu, neden oğlanları alalım” dedik. O toplantıda ben de vardım, iş adamları vardı, konsoloslar vardı. Dediler ki; “bakın biz çalıştırmak için yanımıza eleman arıyoruz, fakat sadece lisan bilen kız elemanlar var, ama erkek elemanlar yeteri derecede lisan bilmiyorlar, ama bu okula gelirlerse bu okul ilerler, daha önce kolejin 1933 yılına kadar erkek öğrencisi de vardı. Paradüso derdik eskiden, Şirinyer’deki Amerikan Koleji’nde.”
         Paradüso’ya Alsancak’tan trenle giderdik, Paradüso sonra Kızılçullu, şimdi de Şirinyer oldu.  Bizim hocalar oradan gelirdi, hatta bazı derslerimiz için Bozyaka yoluyla birkaç defa oraya gittiğimizi biliyorum. Hiç unutmam orada güzel bir salon vardı, müzik yapılır, batı müziği konseri dinlenirdi. Daha çocuğuz, biz müzik nasıl dinlenir, müziği dinlerken konuşulmayacağını ve gürültü yapılmayacağını öğretmenlerimiz öğretirlerdi.
AHMET GÜREL. Müzikle ilginizi anlatır mısınız?
AYŞE MAYDA Babam 1929 yılında ölmüştü, annem açık fikirliydi. Annem alaturka müzikle ilgileniyor, ud çalardı. Bana; “sende keman çal”dedi, ay yarabbi, ben şimdi keman çalmak istemiyorum. Çünkü koleje gidiyorum, herkes batı müziğiyle ilgilenirken, ben alaturka müziğini yapmak istemiyorum, sıkılıyorum, ama mecburen annemim istediği olacak, hayır da diyemedim. Kardeşim piyano çalıyor. Piyano hocası geliyor, kardeşim piyano dersi alıyor, ben de keman dersi alıyorum. O zamanda meşhur bir kemani Hayri Yenigün de bana keman dersine geliyor, “ölürsem yazıktır”bestesi onundur. İngiliz bahçesinde oturuyoruz, hoca bana haftada bir gün gelecek, ben hiç çalışmam, ama benim notam çok kuvvetliydi. Onun istediği notayı çalabiliyordum, bana, “aferin kızım çalışkan talebem” diyordu. Ama ben hiç şarkı söylemezdim, çünkü sesimde yoktu. Dr. Hasan Başkam, biz ona ebe Hasan Bey derdik, çünkü kadın doğum doktoruna ebe denirdi. Hasan Bey de santur çalardı, onun hanımı yabancıydı, galiba İngiliz’di. Bir kızı bir oğlu vardı, deniz kenarında otururlardı. Oraya gelir, santur çalar, ondan sonra bize gelir, annemle bana klasik Türk musikisinin en ağır parçalarını icra ederdi.
AHMET GÜRELKolej’den nasıl mezun oldunuz, o zaman ki mezuniyetin havası nasıldı?
AYŞE MAYDA1937 yılında kolejden mezun oldum. Benim zamanımda beyaz elbiseler yaptırırdık. Bizim zamanımızda kep yoktu, doğrudan doğruya beyaz tuvaletler giyilir, saçlarımız yapılırdı. Biz kolejden çıkınca, arabanın önünü keserler, para isterlerdi. Konak Kordon’da Cumhuriyet Gazinosu vardı. Cumhuriyet Gazinosu’nda yemek yenirdi, orada eğlenilir, babası gelen babasıyla dans ederdi. Gelin alayı gibi öyle çok güzel geçti yani kolej hayatım. Artık resimlere baktıkça çok şeyler gelir aklıma.
AHMET GÜREL. Ayşe Hanım, Atatürk’ü gördünüz mü?
AYŞE MAYDA 1934 senesiydi galiba, biz hala İngiliz bahçesinde oturuyorduk. İlk defa Atatürk’ü orada gördüm. Atatürk İran Şehinşahı’yla geldi ve bizim İngiliz bahçesinden Karataş’a geçti. Arabasının üstü açıktı, biz el salladık, elimizde arabaya atmak için karanfiller vardı, bize “katiyen atmayın”dediler, çünkü o zamanda bomba atılır diye bir korku vardı, “sakın atmayın, emir var”dediler ve Atatürk öylece önümüzden geçip gitti.
AHMET GÜREL Sizin Yörük Ali Efe ve Demircili Mehmet Efe ile ilgili bir anınız var, anlatır mısınız?
AYŞE MAYDA İngiliz bahçesinde oturduğumuz yıllardı, iki katlı İngilizlere ait bir evde oturuyorduk. Atlı tramvay yayılmıştı, babamın atlı arabalarının şehre girişini yasaklamışlardı. 25–30 at bahçedeki ahırdaydı. Sanırım, yıl 1926’ydı. Babam, her iki efe ile arkadaştı. Ama iki efe de birbirleriyle küstü. Demirci Mehmet Efe erken gelmişti, Yörük Ali Efe bahçeye ahır tarafından girince, “merhaba”diye havaya bir el ateş etti. Hemen Demirci Mehmet Efe de bir el ateş ederek, “hoş geldin”diye cevap verdi. Evde birbirlerine sarılarak barıştılar, bu anıyı unutamam.
AHMET GÜREL 1937 yılında İstanbul’a üniversiteye gittiniz. Biraz anlatır mısınız?
AYŞE MAYDA O devirde İstanbul’da bir kızın okuması çok zordu. Diş hekimi oldum, asistan oldum. 1945’de İzmir’e döndüm.
AHMET GÜREL İzmir’de muayenehane açtınız, anlatır mısınız, zor oldu mu?
AYŞE MAYDA  1945 yılında 2. Beyler sokağında Halim Alanyalı bir yer verdi, ilk muayenehanemi açtım. Prof. Dr. Kantorowicz’in uyarısıyla, sadece “Ayşe Mayda”diye levha astım. Amerikan Koleji mezunları, öğrencileri ve Amerikalılar hastam olarak gelmeye başladılar. İzmir’in ilk ortodontistiydim, birden meşhur oldum ve tanındım. 1951 yılında Ankara Palas’taki muayenehaneme taşındım.
AHMET GÜREL Hastalarından biraz örnek verir misiniz?
AYŞE MAYDA Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Fevzi Uçaner hastamdı, yanında Sarı Kışla’ya bayrak çeken Orgeneral Zeki Doğan’ı tanıdım. İstanbul’da üniversitede Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’i tanıdım. İzmir’de önce Safiye Ayla’yı tanıdım. Naci Sadullah beni Cevat Şakir Kabaağaçlı’yla tanıştırdı. Arkadaş oldum, kızı seramik sanatçısı Füreyya ve eşi ressam Aliye Kabaağaçlı’yla arkadaş oldum. İstanbul konservatuarını kuran Şerif Muhittin Targan ile tanıştım. Daha sonra Safiye Ayla ile evlendi.
         Ruhi Su’yla tanıştım. Sanırım 1960’lı yıllardı. Araba kullanıyordum, Çeşme’ye ve Şifne’ye götürdüm. Kaplıcada verdiği konser herkesi şaşırttı. Selçuk Yaşar’ı ve babası İbrahim Bey’i tanıdım. Şerif Remzi Reyent’i ve İzmirli Talat’ı tanıdım. Necati Cumalı’yı tanıdım, beraber geziler yapardık. Behçet Uz Bey komşumdu, çocuklarını tanırım. Osman Kibar’ı tanırım, babama belediyeden alacağı karşılığında eski yol taşlarını vermiş, hala birazı bahçede durur.
         Vedide Baha Pars, kolejde İngilizce öğretmenimdi, sonradan milletvekili oldu. Pakize Suda ve Sezen Aksu komşumuzdu.
AHMET GÜREL Köprü’deki evinize ne zaman taşındınız?
AYŞE MAYDA İngiliz Bahçesinden sonra Güzelyalı’da oturduk. İtalyan okulundan sonra çeşitli okullar kiracımız oldu. Kiracıları mahkeme kararıyla 1950 yılında çıkarabildik ve o tarihten itibaren orada kardeşim Seniha Mayda ile beraber oturuyoruz. 1905 yılında, bizim ev Kamil Paşa tarafından İzmir saat kulesinin mimarına yaptırılmıştır.
AHMET GÜREL Bu güzel köşkünüzü müze yapmak istediğinizi biliyorum. Köşkünüzün yanından geçen caddenin “Ayşe Mayda Caddesi”olarak değiştirilmesinin teklifini Konak Belediyesi’ne ben yaptım. O keyfi yaşıyorum. Konak Belediyesi Başkanı Muzaffer Tunçağ ile İzmir Büyük Şehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun desteğiyle  “Ayşe Mayda Caddesi” gerçekleşti ve yakında törenle levhayı asacağız.
AYŞE MAYDA. Öncelikle teşekkür ederim. Köşkümüzün müze olması konusundaki kararım geçerlidir.
Ayşe Mayda’nın ismi 6 Mart 2009’günü, Konak Belediyesi tarafından düzenlenen bir törenle, oturduğu 126 sokağa verilmiştir. Ben o gün, Ayşe Mayda büyüğüm kadar ben de heyecanlıydım. Çünkü sokağın adını ben teklif etmiştim. Eylül 2015 tarihinde 100 yaşına girecek Ayşe Mayda’ya uzun ömür ve İzmir tanıklığına devam etmesini dilerim.
 

 
 
 
 
 


Yorumlar (2)
  Azmi Güran:
[22.07.2018 - 10:07]  
Ayse Mayda bana annem tarafindan yakin akrabadir. Berrak sesiyle bilinen Safiye Ayla ile birlikte 1981 de beni evimde ziyaret etmislerdi. Ayse Mayda evlenmedi, gencliginde capkin kizmis. O zaman Türkiye’de kiza olarak yüksek tahsil yapmak ve disci olarak üniversiteyi bitirmek ve hayatta bekar kadin olarak muvaffak olmak büyük cesaret isi. Ayse Mayda simdi 100 yasinin üzerinde olmasi lazim. Kendisine buradan hic yoksa 15-20 sene daha dilerim.
  Fahrettin Ereğliay:
[13.05.2016 - 00:14]  
Sayın Ahmet Gürel Beyefendi, \"İzmir\' in tanıklığı\" başlığının hakkını veren bir röportaj olmuş, tabii ki konuşan Sayın Ayşe Mayda Hanımefendi olunca başkası beklenemezdi. Sonuna kadar soluksuz okudum, okurken de yaşadım. Tebrik ve teşekkürler. Saygılarımla,

Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Başlık Tarih
 
LOZAN’DAN CUMHURİYET YÜRÜYÜŞÜNE 23 Temmuz 2018
Cumhuriyet, Atatürk Düşmanı Atatürksüz Müfredata Hayır06 Kasım 2017
9 Eylül Nif'ten İzmir'e Doğru08 Eylül 2017
17 Ağustos 1999 Saat: 03:02 Merkez Üssü Gölcük17 Ağustos 2017
Basın Açıklaması ve Atatürk’ün Manevi Çocukları10 Mayıs 2017
2 Temmuz İnsanlık Adına Kara Bir Gün02 Temmuz 2016
Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu'ndan Laiklik Tepkisi30 Nisan 2016
KÖY ENSTİTÜLERİ 16 Nisan 2016
19 Mayıs kutlamasını sınırlayan Milli Eğitim Bakanlığı genelgesini iptal ettirdik03 Mart 2016
DEÜ Atatürk İlk. ve İnk.Tar.Ens.Müd.Bülent Çukurova31 Ocak 2016
Kent Söyleşileri "Fotoğraflarla Gazi İzmir’de"22 Ocak 2016
YILBAŞI VE ÇAM AĞACI SÜSLEME GELENEĞİ31 Aralık 2015
Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi 27 Aralık 191924 Aralık 2015
23 ARALIK KUBİLAY’I ANMA PROGRAMI15 Aralık 2015
YABANCI GÖZÜYLE ATATÜRK09 Kasım 2015
ATATÜRK`Ü SEVGİ VE ÖZLEMLE ANIYORUZ08 Kasım 2015
ATA’YA SAYGI KOŞUSU06 Kasım 2015
YARIN CUMHURİYETİ İLAN EDECEĞİZ…30 Ekim 2015
29 Ekim 2015 Saat: 9.30 da Gündoğdu Meydanındayız27 Ekim 2015
Bal Festivali 25 Ekim 2015 Kemalpaşa - Dereköy - Gökyaka19 Ekim 2015
İzmir Yangını 13 Eylül 1922 13 Eylül 2015
Başın Sağ olsun Nazilli09 Eylül 2015
İZMİR ZAFERİNİ KUTLUYOR06 Eylül 2015
8 Ağustos 1915 M.Kemal Anafartalar grup komutanlığına Atandı08 Ağustos 2015
24 Temmuz 2015, saat: 10.30’da İ.İnönü’nün doğduğu evdeyiz23 Temmuz 2015
ADD Basın Açıklaması Ermeni soykırımı Tarinin çarptırılmasıdır24 Nisan 2015
Soykırım İddialarına Yabancı Belgelerle Yanıt24 Nisan 2015
TÜRK–ERMENİ İLİŞKİSİNİN DÜNÜ, BUGÜNÜ14 Nisan 2015
Görünmez İşgalden Türkiye Nasıl Kurtulur E.Tüma.Soner Polat10 Nisan 2015
ŞAKA, ŞAKA. S. Nazan Keskin Yazdı01 Nisan 2015
Adına Nevruz Denen Bayram20 Mart 2015
8 Mart’a Hazır mısınız? S. Nazan Keskin yazdı08 Mart 2015
YALAN Üzerine Kurulmuş İddia28 Ocak 2015
İNÖNÜ SAVAŞLARI26 Ocak 2015
“Uğur Mumcu’yu ve demokrasi Şehitlerini Anıyoruz”20 Ocak 2015
Zübeyde Hanım Karşıyaka’nın Kalbinde Yaşıyor14 Ocak 2015
Türk Ermeni İlişkileri Broşürü Hazırlayan: Ahmet Gürel 12 Ocak 2015
Sarıkamış Zaferimiz Nasıl Engellendi?05 Ocak 2015
Yılbaşı Çam Ağaç Süslemesi Tamamen Türk Geleneğidir30 Aralık 2014
Mustafa Kemal Paşa’nın Ankara’ya Gelişi29 Aralık 2014
İsmet İnönü ve Gençliği-İzmir24 Aralık 2014
Kubilaylar Menemen’de!24 Aralık 2014
URBANUS’TAN MARAŞ’A KANLI SERÜVEN19 Aralık 2014
23 Aralık Kubilay’ı Anma Programı12 Aralık 2014
İzmir’in Urla İlçesi’ne bağlı Ovacık Köyü’nde, Orman Katliamı08 Aralık 2014
5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı Tanındı04 Aralık 2014
24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun23 Kasım 2014
91. Yılında Cumhuriyet - Ahmet Gürelin'in yazısı30 Ekim 2014
Cumhuriyet Bayramı Programı ve Basın Açıklanası27 Ekim 2014
URLA KİTAP OKUYOR KAMPANYASI 24 Ekim 2014
Cumhuriyetimizin 91. yılını Tepeköy Mahallemizde kutluyoruz.22 Ekim 2014
Ankara'nın Başkent Oluşu 13 Ekim 192312 Ekim 2014
Mudanya Silah Bırakışımı Görüşmeleri 3 - 11 Ekim 192203 Ekim 2014
Atatürkçü Düşünce Derneği Basın Açıklaması26 Eylül 2014
Türk Dil Kurumu’nun ilk genel kurulu 26 Eylül 1932 25 Eylül 2014
İzmir’e Doğru 9 Eylül - Ahmet Gürel'in Yazısı08 Eylül 2014
30 Ağustos Zafer Bayramını Milletçe Kutlamalıyız30 Ağustos 2014
Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nin 92. Yıldönümü25 Ağustos 2014
KENAN ÇOYGUN: BİR KIBRIS KAHRAMANI19 Temmuz 2014
İSRAİL SALDIRGANLIĞINA SON…! 19 Temmuz 2014
Cumhurbaşkanlığı Seçimi Hakkın da Basın Açıklaması28 Haziran 2014
ADD Kazandı Milli Eğitim Bakanlığı Kaybetti28 Haziran 2014
Amasya Genelgesi, (21-22 Haziran 1919)21 Haziran 2014
Atatürkçü Düşünce Derneği'nden destek17 Haziran 2014
Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkezi Basın Açıklaması10 Haziran 2014
"Tutsak eserler” 31 Mayıs 2014
1453 İstanbulun Geri Alınmasıdır!29 Mayıs 2014
Atatürkçü Düşünce Derneği 25’inci yaşını Nazım’da kutladı26 Mayıs 2014
İzmir'de sessiz yürüyüş20 Mayıs 2014
Prof. Dr. Kemal Arı'nın Yazısı "19 MAYIS RUHU"18 Mayıs 2014
Genel Başkanımız Tansel Çölaşan Soma'da 18 Mayıs 2014
19 Mayıs'ta Şehit Madencilerimiz İçin Yürüyoruz16 Mayıs 2014
301 Can Soma Madenci Şehitlerimiz 14 Mayıs 2014
Acınız Acımızdır14 Mayıs 2014
Kutlamalarımız İpal edildilmiştir13 Mayıs 2014
Tam Bağımsızlık Halk Yürüyüşü13 Mayıs 2014
Örğütümüze ve Halkımıza Önemli Duyuru11 Nisan 2014
18 Mart Çanakkale zaferinin 99. Yıldönümünü kutlu olsun17 Mart 2014
Emeğin Diğer Adı: Kadın08 Mart 2014
Muammer Aksoy’u Saygıyla Anıyoruz31 Ocak 2014
Değerli Vatanseverlerimize30 Ocak 2014
Gençlik, Ah Canım "Türk Gençliği"…30 Ocak 2014
YENİDEN DOĞUŞ BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN31 Aralık 2013
YERİ MALI KULLAN10 Aralık 2013
Balbay Özgür, Mücadeleye Devam10 Aralık 2013
5 ARALIK TÜRK KADININA MİLLET VEKİLİ SEÇME VE SEÇİLME HAKKI TANINDI05 Aralık 2013
Prof. Dr. Özer OZANKAYA; ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜN 85. YILDÖNÜMÜNDE24 Kasım 2013
M.Ö. 4.000 DİYARBAKIR 19 Kasım 2013
saygı, özlem ve gururla anıyoruz09 Kasım 2013
90. yılında Cumhuriyet29 Ekim 2013
CUMHURİYETİMİZİN 90. YILINI DOLDURDUK KUTLU OLSUN28 Ekim 2013
UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ!21 Ekim 2013
GÜLE GÜLE ÇILGIN TÜRK 1 Eylül 1930 - 28 Eylül 2013 28 Eylül 2013
Usta aktör Tuncel Kurtiz yaşamını yitirdi. 28 Eylül 2013
Bu haftaki konuğumuz; Sanatçı UTKU ERİŞİK27 Eylül 2013
81. DİL BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN!26 Eylül 2013
SESSİZ ÇIĞLIK YIL DÖNÜMÜ BASIN AÇIKLAMASI 23 Eylül 2013
13 Eylül 1921′ de kazanılan Sakarya Zaferi’nin hemen ardından19 Eylül 2013
09 Eylül 1922 – İzmir’e Doğru…09 Eylül 2013
ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ İZMİR ŞUBELERİ 9 EYLÜL KUTLAMA PROGRAMI06 Eylül 2013
Sivas Kongresi04 Eylül 2013
Dünya Barış Günü Tarihi ve Emperyalizmimin Suç Dosyası01 Eylül 2013
Büyük Taaruz’dan 30 Ağustos Zafer Bayramına30 Ağustos 2013
Afyon Kocatepe Saat 05:30 Etem Tem, Afyon Kocatepe'de yarattığı "anıt fotoğrafı" 26 Ağustos 2013
Osmanlıdan Kalan Miras10 Ağustos 2013
Türk dünyasına dair çalışmalarıyla tanınan fotoğrafçı, araştırmacı, yazar Servet Somuncuoğlu hayatını kaybetti.09 Ağustos 2013
5 AĞUSTOS 201306 Ağustos 2013
Ergenekon'da 18 Çelişki05 Ağustos 2013
Silivri Buluşmasını Engellemek İsteyen İktidarın Yaptığı Operasyonlara İlişkin Basın Açıklamasıdır 03 Ağustos 2013
5 AĞUSTOSTA SİLİVRİ'DEYİZ31 Temmuz 2013
HALÛK TARCAN YAZDI KURAMSAL HİNT-AVRUPA DİLLERİ’NİN SONU !..24 Temmuz 2013
Kıbrıs Adası’nın tarihçesi20 Temmuz 2013
KAHRAMAN ŞANLI TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ KIBRIS BARIŞ KAREKATININ 39. YILI19 Temmuz 2013
Alparslan Hocamızı Kaybettik 16 Temmuz 2013
Madımak Katliamı İnsanlığa Karşı İşlenmiş Bir Suçtur!02 Temmuz 2013
HAKSIZLIKLARA, HUKUKSUZLUĞA, ZORBALIKLARA KARŞI DURUYORUZ19 Haziran 2013
DURAN ADAM18 Haziran 2013
Genel Başkanımız Gezi Parkı Direnişini Sözcü'ye Değerlendirdi11 Haziran 2013
Balbay'a Özgürlük girişimi11 Haziran 2013
ADD Rize Şubemize Saldırı06 Haziran 2013
Nazım Hikmet Ran'ı ölümünün 50. Yılında saygı ve minnetle anıyoruz.03 Haziran 2013
YORUMSUZ02 Haziran 2013
29 MAYIS İSTANBUL’UN FETHİ DEĞİL İSTİRDADI’DIR30 Mayıs 2013
NE OLDU SURİYE POLİTİKAMIZ? (-Ah bu Eset’in Annesi, Ah!) KEMAL ARI YAZDI30 Mayıs 2013
Genel Başkanımız Sayın Tansel Çölaşan Reyhanlı'da 24 Mayıs 2013
19 Mayıs'ta Samsun'dan Yola Çıkan Şanlı Bayrağımızı Atamıza Sunduk 22 Mayıs 2013
VAHDETTİN DOSYASI (İşte Çakma Kahraman Vahdettin Gerçeği) Sinan Meydan Yazdı21 Mayıs 2013
ADD Kilis Şubesi: 21:00'de 19 Mayıs'ı Kutladı 21 Mayıs 2013
19 Mayıs'ta Samsun’dan Bisikletçilerimizin yola çıkardığı Bayrak ve Toprağımızı 21 Mayıs 2013
Deniz hırçın, dalgalar köpüklü, Vapur heybetli, vakit şafak, Gözler parlak, bakışlar keskin19 Mayıs 2013
Danıştay üyesi Mustafa Yücel Özbilgin 17 Mayıs 2006 yılıda görevi başında şehit edildi17 Mayıs 2013
19 Mayıs’ta Samsun ve Ankara’da büyük buluşma ADD Başkanı Tansel Çölaşan’dan halka çağrı16 Mayıs 2013
Mustafa Kemal ve 18 askerle beraber 16 Mayıs 1919 tarihinde öğle üzeri İstanbul'dan Samsun'a doğru yola çıkar15 Mayıs 2013
Gazeteci Hasan Tahsin anma etkinliği 15 Mayıs 2013 çarşamba günü saat 11:0014 Mayıs 2013
15 MAYIS 1919: (-İzmir’in İşgali ve “Karagün” Prof. Dr. Kemal Arı14 Mayıs 2013
Her hafta sonu yapılan sesiz Çığlığın Bu haftaki konuşmacısı ADD den Sn Nazan Keskin idi. 12 Mayıs 2013
MUSTAFA KEMAL’LER 19 MAYIS’TA SAMSUN’DA10 Mayıs 2013
T.C. için, 19 Mayıs Saat 11.00'da Ankara Sıhhiye Alanındayız 08 Mayıs 2013
Propolis’le Kansere Karşı Doğal Mücadele07 Mayıs 2013
DARAĞACINDA ÜÇ FİDAN; DENİZ, YUSUF, İNAN05 Mayıs 2013
TÜRKKUŞU, 3 MAYIS 1935 YILINDA ATATÜRK TARAFINDAN KURULMUŞTUR.03 Mayıs 2013
Tandoğan'daki 1 Mayıs Kutlamaları Cumhuriyet Mitingine Dönüştü02 Mayıs 2013
1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramının 127 Yıllık Tarihi 01 Mayıs 2013
1 Mayıs’ta Alanlardayız29 Nisan 2013
16. Gaziemir Uluslararası Çocuk Şenliği24 Nisan 2013
Urla’da 23 Nisan Kutlamaları Festivale Dönüştü24 Nisan 2013
23 Nisan dünya çocukları Kemalpaşa’da23 Nisan 2013
İzmir'in ilk yöresel ürünler festivali başlıyor23 Nisan 2013
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun23 Nisan 2013
Ankara'da TBMM'nin Açılması ve İlk TBMM Hükümetinin Kurulması 22 Nisan 2013
"ASKERİ CASUSLUK" BAYRAKLI ADLİYESİ ÖNÜ. Senin İçin Ey Demokrasi!20 Nisan 2013
Türk Milletine Çağrı bildirisinin ikincisi gerçekleştirildi 17 Nisan 2013
Ünlü piyanist Fazıl Say'a hapis cezası15 Nisan 2013
Halûk TARCAN web Sitemizde Yazarlar Sayfasında 11 Nisan 2013
Sevr'in Anayasası04 Nisan 2013
Eğitim-İş'ten Kamuda Türban Dayatmasına Tepki25 Mart 2013
Atatürk’lü Kapak İlk Sırada Yer Aldı25 Mart 2013

GENEL BAŞKAN

Hüseyin Emre ALTINIŞIK
Atatürkçü Düşünce Derneği
Genel Başkanı

Atatürk Resimli Hediyelikler
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
Radyo
TRT TÜRKÜ
T
TRT NAĞME

Atatürk Siteleri

İşte Atatürk.comAtatürk İnkilaplari.comÖnerilen Siteler
Ana Sayfa | Sözleri | İletişim | G.Başkanlarımız | Demokrasi Şehitleri | Tüzük | Atatürk | İlkeleri | Hakkında Söylenen | Kurduğu Kurumlar | Kurtuluş Savaşları | Kadın Kahramlar
CH