Ana Sayfa > GÜNCEL HABERLER

NE OLDU SURİYE POLİTİKAMIZ? (-Ah bu Eset’in Annesi, Ah!) KEMAL ARI YAZDI
30 Mayıs 2013
Diyeceksiniz ki;“Politika var mıydı ki?” Gerçekten bu soruya diyecek hiçbir şey yok
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
NE OLDU SURİYE POLİTİKAMIZ?
(-Ah bu Eset’in Annesi, Ah!)
 
Diyeceksiniz ki; “Politika var mıydı ki?”
Gerçekten bu soruya diyecek hiçbir şey yok…
Garip bir psikolojiye girdik kendi kendimize… Aman Suriye’ye savaş açılsın; Amerika askerleri önden girsin; katil Eset’e karşı güç kullansın; gerekirse biz arkasından girip destek veririz! Bir de bahanemiz vardı; İnsanlık göz göre göre, yüz binlerce Suriyeli’nin katledilişine göz mü yummalıydı sanki! Katil Eset savaş hukukuna aykırı yöntemler kullanıyor, halkına katliam uyguluyordu; buna mutlaka karşı koymalıydık!”
Bu arada, karta kaçmış horozlar gibi kabarıyor, çevreye efeleniyorduk. Savaş uçağımız düştü; hesabını soracağız, pişman olacaklar dedik. Sonra başka gelişmeler oldu; baktık, bir şey olduğu yok… Hele en son Suriye’nin bir sözü var ki; bizim meşhur barış sürecini de işin içine katarak, gelecek nesillerin hiç unutamayacağı bir yorum yaptı ve: “Türkiye kendi iç sorunlarına baksın; bizle savaşacak hali mi var?” deyiverdi, iyi mi?
Bu arada zaman aktı.
Obama harekete nasılsa geçecek, Arap Baharı Ortadoğu’yu yerle bir edecek, ulus devletin modası geçtiğine göre, eski Osmanlı Devleti’nin yeniden diriltilmesi gibi garip tezler ortaya attık. Ne derler; “Aç tavuk kendini darı ambarında görürmüş” diyeceğim, içimden gelmiyor… Bu arada bölgenin hassas dengeleri sürekli bozuldu. Süreç, bir anda lehimize dönecek, komşumuzun tehlikesinden bize paylar düşecek gibi garip bir edayla, uluslar arası hukuk vs. hak getire, “Vur abalının sırtına!” yaklaşımı sergiledik. Halkın sağduyusundan, vicdanından gelen seslere kulaklarımızı tıkadık. En son Hizbullah çıktı sahneye ve şu anlamda sözler söyledi: “Suriye düşerse, Lübnan elden gider, Kudüs’ü bile kaybederiz; Suriye’nin yanında olmalıyız”
Bir anda mı gelindi buraya?
Yok, hayır!
Kendi kendimize “gelin güveyi” olduk. Mısır, Tunus, Libya sözde Arap baharları falan derken, Suriye’de de işler aynı minval üzere gidecek diye düşünülmüş olmalı ki; olayların önünden gitmek gibi “cingöz” tüccar politikası izledik. Mülteciler Türkiye’ye gelmeye başladığı zaman, Birleşmiş Milletler devreye girmek istemiş olsa da, “Aman biz bu işi hallederiz!” diyerek, gelen mülteci sayısının artmasından mutlu olduk durduk. Sayı ha elli bin oldu, ha yetmiş bin; ha yüz bin diye diye el ovuşturuyorduk… Türkiye bu mülteci sorunundan dolayı, sorunun bir parçası haline geldiğini düşünmek gibi bir fırsatçılık içinde buldu kendini… Sonra da önce sınır bölgelerinde değişik yerlere düşen top mermileri düşmeye başladı. Zaten uçağımız düşmüştü. Bu kez kim tarafından atıldığı tam anlaşılmayan top mermileriyle kimi yurttaşlarımız yaşamını yitirince; hay maşallah, topçumuz yeri göğü titreten atışlar yaptı… Bu arada sınır delik deşik olmuştu. Ülkemize kim giriyor, kim çıkıyor belli değildi. Ne gümrük kalmıştı ne bir şey! Göz göre göre askerimizin tokatlandığına bile gözlerimiz tanıklık etti. Laz Ziya diye bir katil çıktı; Sierra diye bir ABD yurttaşı kadını İstanbul’da öldürdü ve sonunda Suriye’de ele geçti. Adam; gözlerimizin içine bakarak, sınırı nasıl rahatça geçtiğini; ÖSÖ ordusu saflarında savaştığını anlattığında, kanımız donmuş biçimde dinlemek durumunda kaldık.
O arada, resmi çevrelerde, hala savaş tamtamları çalıyordu. O kadar emindik ki kendimizden; senaryolar gittikçe büyüdü… Türkiye; Kuzey Irak’ta oluşacak bir otonomi ile, Kuzey Suriye’de oluşacak bir otonomi ile birleşecek; belki bir konfederasyon ortaya çıkacak; ticaretimiz büyüyecek; ohhoo; dünya devleti olacaktık! Bunu da hiç saklamıyordu bu işin sorumlusu büyüklerimiz… Komşu komşunun tavuğuna kış demez, başına bir dert gelmişken, ona bir dert de o açmaz diye düşünüyorduk; öyle büyümüştük, bu kültürü almıştır…
Doğru bu sanıyorduk.
Ne gezer?
Kahraman mı kahraman bir Dışişleri Bakanımız vardı; gittiği kapıyı açıyor, en ücra yerlerde, olmadık kesimlerle görüşmeler yapıyor ve Suriye’ye karşı dünyanın örgütlenmesinde en etkili rollerden birini oynuyordu.
Kimlerin torunlarıydık biz!
Atatürk’ün “Dünyada barış, dünyada barış!” ilkesi hiç gerçekçi değildi; binip ata bir akın, bir akış; sabah olmadan Suriye’de buluverecektik kendimizi… Dünya ne der; bölgede etkili diğer güçler bu işte ne buyurur; hatta müttefikimiz olan ya da olmayan öteki devletlerin tavırları ne olur; hiç umursamıyorduk…
Halep ordaysa arşın burada; Şam ordaysa, Türkiye buradaydı… Katil Eset cezalandırılmalıydı. Hem, öyle bir medyamız vardı ki; kimsecikler çıkıp da; “Yahu, hiç yakışık almıyor; bir devlet böyle davranmaz! Bu kraldan çok kralcılığın, dünyadaki itibarımızı zedeleyeceğini görün!” demediği gibi, CHP üzerinden siyaset kokan ve CHP’yi eleştiren yazılar yazmayı marifet sayıyorlardı.
Bir insan otursa ve ben dünyanın en uçuk düşlerinden birini kurmaya çalışacağım dese…
Şunu şuraya koyayım, bunu oraya alayım; başı ayak, ayağı baş yapayım; sözün tersini düz, düzünü ters ifade edeyim; bakalım ne çıkacak ortaya dese… İnanın, şu Suriye politikasında ortaya koyduğumuz iniş, çıkış ve gariplikler gibi yaratıcı bir düş kuramazdı… Uçuyorduk; dünyanın söylemeye cesaret edemediği şeyleri söylüyor; bırak söylemeyi, doğrudan işin içinde kendimize pay çıkarıyor ve muhalefetin kendi ülke topraklarımızda örgütlenmesine, karşı tarafa geçmesine, orada savaşmasına göz bile yumuyorduk…
Ancak ah bu ABD, ah!
Nasıl da insanı yarı yolda koyuveriyordu!
Bir türlü, Türkiye’nin beklediği müdahale gelmiyor; Eset’e karşı harekete geçmiyordu! Bu kez içimizi kurtlar kemirmeye başlamıştı:
Yoksa bu Eset, devrilmeyecek miydi?
Eset, direniyordu. İran yanındaydı, Çin ve Rusya hiç yalnız bırakmamış, açıkça özellikle Rusya silah yardımını sürdürmüştü. Hindistan bile ondan yana duruyordu. Ve Ortadoğu’da İsrail karşıtı öteki güçler, örneğin Hizbullah; o bile daha gerçekçi görüşler öne sürüyordu. Örneğin, Suriye’ye dışarıdan bir müdahale sonucu Suriye düşerse, Filistin ve Lübnan da Suriye karşısında tutunamaz diyordu. Kudüs’ü yitirmekten söz ediyordu adam… İran ise sanki Suriye ile aramızda çok köklü bir husumet varmış gibi arabuluculuğa önerisinde bulunuyordu.
Ya Birleşmiş Milletler’e ne demeli? Türkiye, sarin gazı gibi tehlikeli bir gazın, Suriye tarafından kullanıldığını söylerken, ona bağlı komisyonlar, “Hayır, gazı kullanan Esat yanlıları değil, ÖSO” deyivermişti…
Ve bu arada, onca rüzgâr ekmiştik ya, ilk büyük fırtına kendini gösteriverdi: Reyhanlı… Onca yurttaşımızın yaşamını yitirmesiyle sonuçlanacak o unutulmaz büyük felaket… Ateşi, maşa varken elimizde tutmuştuk ve işte elimizde tuttuğumuz korlar, kemiklerimize kadar yakıp kavurmuştu elimizi ayağımızı…
Ah, ah! Suudi Arabistan bir yanda, Katar öteki yanda; bir türlü sağdan soldan toplama paralı El Kaideli, şuralı buralı militanlarla Suriye’ye özgürlük ve demokrasi getirememiştik!
Bütün bunlar bir ironidir.
Dünya, bir ulusa gülecekse; ancak böyle bir şey için güler… Ve emin olun, halimiz gerçekten gülünç… Türkiye tarihi, coğrafyası ve ülkesiyle birlikte, büyük bir devlettir. Sizce bu büyüklüğe bir gölge düşmedi mi?
Artık dilimizde tüy bitti:
Tez elden bu politikadan bir diplomatik manevra ile geri dönülmelidir. Türkiye ulusal politikalarına ve bölgede, taraflar arasında uzlaştırıcı politik duruşuna yeniden sarılmalıdır. Başka ülkelerin topraklarında gözü varmış gibi bir görüntü asla vermemelidir. Aç tavuk kendini darı ambarında görürmüş! Kendimizi, Şam’ın fatihi olarak görmeden önce; terör olayında neredeyiz; dış borçlarımız ne halde; iç barışımız ne aşamada; hatta Ege’de yitirdiğimiz haklarımız olduğu söyleniyor; güya kimi küçük adacıklar Yunanistan tarafından işgal edilmiş; donanmamız, donanma komutanının yargı sorunundan dolayı, uluslararası sulara çıkamıyor ve oralarda tatbikat bile yapamıyormuş!
Bunlara yoğunlaşsak ve kendi ulusal sorunlarımızı görüşsek önce, daha iyi değil mi?
Ve uzlaşarak yapsak bunları!
Yok, içki yasağıydı, yok devrim yasalarının kaldırılması gibi, toplumsal barışı ve ortak bağları koparacak saçma sapan işlerle uğraşacağımıza, ulusal birlik ve bütünlük gibi önemli bir tarihsel mirasa sahip çıksak da; bu gücü, ülkemizin ve cumhuriyetimizin gelişmesine, demokrasimizin yükseltilmesine versek, kötü mü olur?
Ne demişler:
Zararın neresinden dönülse kardır…
İşte Esat, Cenevre’de, ABD, Rusya ve başka ülkelerin de ortak kabulü ve önerisiyle, toplumsal barış için öteki gruplarla görüşebileceğini açıkladı… Hizbullah, Suriye’ye düşmanlığın İsrail’in politikalarına ortak olmak anlamına geldiğini ve Suriye’nin yanında savaşacağını belirtti… Dışişleri Bakanımız da öyle yorumlar yaptı ki; neymiş: Esat, kendisi konuşurken başka türlü konuşuyor, eve gidince, annesinin sözlerine kulak dikiyor; “Baban böyle yapardı!” diyen annesinin dediklerini yapıyormuş!
Güler misin, ağlar mısın?
Bize ne oluyor?
Zararı görmüyor; içine düştüğümüz bu aczin farkına varamıyor muyuz?
Reyhanlı da mı ders olmadı?
Allah akıl fikir ihsan etsin, daha ne diyeyim…
 
Kemal Arı, 27.05.2013.
 
 


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Başlık Tarih
 
LOZAN’DAN CUMHURİYET YÜRÜYÜŞÜNE 23 Temmuz 2018
Cumhuriyet, Atatürk Düşmanı Atatürksüz Müfredata Hayır06 Kasım 2017
9 Eylül Nif'ten İzmir'e Doğru08 Eylül 2017
17 Ağustos 1999 Saat: 03:02 Merkez Üssü Gölcük17 Ağustos 2017
Basın Açıklaması ve Atatürk’ün Manevi Çocukları10 Mayıs 2017
2 Temmuz İnsanlık Adına Kara Bir Gün02 Temmuz 2016
Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu'ndan Laiklik Tepkisi30 Nisan 2016
KÖY ENSTİTÜLERİ 16 Nisan 2016
19 Mayıs kutlamasını sınırlayan Milli Eğitim Bakanlığı genelgesini iptal ettirdik03 Mart 2016
DEÜ Atatürk İlk. ve İnk.Tar.Ens.Müd.Bülent Çukurova31 Ocak 2016
Kent Söyleşileri "Fotoğraflarla Gazi İzmir’de"22 Ocak 2016
YILBAŞI VE ÇAM AĞACI SÜSLEME GELENEĞİ31 Aralık 2015
Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi 27 Aralık 191924 Aralık 2015
23 ARALIK KUBİLAY’I ANMA PROGRAMI15 Aralık 2015
YABANCI GÖZÜYLE ATATÜRK09 Kasım 2015
ATATÜRK`Ü SEVGİ VE ÖZLEMLE ANIYORUZ08 Kasım 2015
ATA’YA SAYGI KOŞUSU06 Kasım 2015
YARIN CUMHURİYETİ İLAN EDECEĞİZ…30 Ekim 2015
29 Ekim 2015 Saat: 9.30 da Gündoğdu Meydanındayız27 Ekim 2015
Bal Festivali 25 Ekim 2015 Kemalpaşa - Dereköy - Gökyaka19 Ekim 2015
İzmir Yangını 13 Eylül 1922 13 Eylül 2015
Başın Sağ olsun Nazilli09 Eylül 2015
İZMİR ZAFERİNİ KUTLUYOR06 Eylül 2015
8 Ağustos 1915 M.Kemal Anafartalar grup komutanlığına Atandı08 Ağustos 2015
24 Temmuz 2015, saat: 10.30’da İ.İnönü’nün doğduğu evdeyiz23 Temmuz 2015
AYŞE MAYDA-İZMİR’İN TANIKLIĞI13 Temmuz 2015
ADD Basın Açıklaması Ermeni soykırımı Tarinin çarptırılmasıdır24 Nisan 2015
Soykırım İddialarına Yabancı Belgelerle Yanıt24 Nisan 2015
TÜRK–ERMENİ İLİŞKİSİNİN DÜNÜ, BUGÜNÜ14 Nisan 2015
Görünmez İşgalden Türkiye Nasıl Kurtulur E.Tüma.Soner Polat10 Nisan 2015
ŞAKA, ŞAKA. S. Nazan Keskin Yazdı01 Nisan 2015
Adına Nevruz Denen Bayram20 Mart 2015
8 Mart’a Hazır mısınız? S. Nazan Keskin yazdı08 Mart 2015
YALAN Üzerine Kurulmuş İddia28 Ocak 2015
İNÖNÜ SAVAŞLARI26 Ocak 2015
“Uğur Mumcu’yu ve demokrasi Şehitlerini Anıyoruz”20 Ocak 2015
Zübeyde Hanım Karşıyaka’nın Kalbinde Yaşıyor14 Ocak 2015
Türk Ermeni İlişkileri Broşürü Hazırlayan: Ahmet Gürel 12 Ocak 2015
Sarıkamış Zaferimiz Nasıl Engellendi?05 Ocak 2015
Yılbaşı Çam Ağaç Süslemesi Tamamen Türk Geleneğidir30 Aralık 2014
Mustafa Kemal Paşa’nın Ankara’ya Gelişi29 Aralık 2014
İsmet İnönü ve Gençliği-İzmir24 Aralık 2014
Kubilaylar Menemen’de!24 Aralık 2014
URBANUS’TAN MARAŞ’A KANLI SERÜVEN19 Aralık 2014
23 Aralık Kubilay’ı Anma Programı12 Aralık 2014
İzmir’in Urla İlçesi’ne bağlı Ovacık Köyü’nde, Orman Katliamı08 Aralık 2014
5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı Tanındı04 Aralık 2014
24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun23 Kasım 2014
91. Yılında Cumhuriyet - Ahmet Gürelin'in yazısı30 Ekim 2014
Cumhuriyet Bayramı Programı ve Basın Açıklanası27 Ekim 2014
URLA KİTAP OKUYOR KAMPANYASI 24 Ekim 2014
Cumhuriyetimizin 91. yılını Tepeköy Mahallemizde kutluyoruz.22 Ekim 2014
Ankara'nın Başkent Oluşu 13 Ekim 192312 Ekim 2014
Mudanya Silah Bırakışımı Görüşmeleri 3 - 11 Ekim 192203 Ekim 2014
Atatürkçü Düşünce Derneği Basın Açıklaması26 Eylül 2014
Türk Dil Kurumu’nun ilk genel kurulu 26 Eylül 1932 25 Eylül 2014
İzmir’e Doğru 9 Eylül - Ahmet Gürel'in Yazısı08 Eylül 2014
30 Ağustos Zafer Bayramını Milletçe Kutlamalıyız30 Ağustos 2014
Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nin 92. Yıldönümü25 Ağustos 2014
KENAN ÇOYGUN: BİR KIBRIS KAHRAMANI19 Temmuz 2014
İSRAİL SALDIRGANLIĞINA SON…! 19 Temmuz 2014
Cumhurbaşkanlığı Seçimi Hakkın da Basın Açıklaması28 Haziran 2014
ADD Kazandı Milli Eğitim Bakanlığı Kaybetti28 Haziran 2014
Amasya Genelgesi, (21-22 Haziran 1919)21 Haziran 2014
Atatürkçü Düşünce Derneği'nden destek17 Haziran 2014
Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkezi Basın Açıklaması10 Haziran 2014
"Tutsak eserler” 31 Mayıs 2014
1453 İstanbulun Geri Alınmasıdır!29 Mayıs 2014
Atatürkçü Düşünce Derneği 25’inci yaşını Nazım’da kutladı26 Mayıs 2014
İzmir'de sessiz yürüyüş20 Mayıs 2014
Prof. Dr. Kemal Arı'nın Yazısı "19 MAYIS RUHU"18 Mayıs 2014
Genel Başkanımız Tansel Çölaşan Soma'da 18 Mayıs 2014
19 Mayıs'ta Şehit Madencilerimiz İçin Yürüyoruz16 Mayıs 2014
301 Can Soma Madenci Şehitlerimiz 14 Mayıs 2014
Acınız Acımızdır14 Mayıs 2014
Kutlamalarımız İpal edildilmiştir13 Mayıs 2014
Tam Bağımsızlık Halk Yürüyüşü13 Mayıs 2014
Örğütümüze ve Halkımıza Önemli Duyuru11 Nisan 2014
18 Mart Çanakkale zaferinin 99. Yıldönümünü kutlu olsun17 Mart 2014
Emeğin Diğer Adı: Kadın08 Mart 2014
Muammer Aksoy’u Saygıyla Anıyoruz31 Ocak 2014
Değerli Vatanseverlerimize30 Ocak 2014
Gençlik, Ah Canım "Türk Gençliği"…30 Ocak 2014
YENİDEN DOĞUŞ BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN31 Aralık 2013
YERİ MALI KULLAN10 Aralık 2013
Balbay Özgür, Mücadeleye Devam10 Aralık 2013
5 ARALIK TÜRK KADININA MİLLET VEKİLİ SEÇME VE SEÇİLME HAKKI TANINDI05 Aralık 2013
Prof. Dr. Özer OZANKAYA; ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜN 85. YILDÖNÜMÜNDE24 Kasım 2013
M.Ö. 4.000 DİYARBAKIR 19 Kasım 2013
saygı, özlem ve gururla anıyoruz09 Kasım 2013
90. yılında Cumhuriyet29 Ekim 2013
CUMHURİYETİMİZİN 90. YILINI DOLDURDUK KUTLU OLSUN28 Ekim 2013
UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ!21 Ekim 2013
GÜLE GÜLE ÇILGIN TÜRK 1 Eylül 1930 - 28 Eylül 2013 28 Eylül 2013
Usta aktör Tuncel Kurtiz yaşamını yitirdi. 28 Eylül 2013
Bu haftaki konuğumuz; Sanatçı UTKU ERİŞİK27 Eylül 2013
81. DİL BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN!26 Eylül 2013
SESSİZ ÇIĞLIK YIL DÖNÜMÜ BASIN AÇIKLAMASI 23 Eylül 2013
13 Eylül 1921′ de kazanılan Sakarya Zaferi’nin hemen ardından19 Eylül 2013
09 Eylül 1922 – İzmir’e Doğru…09 Eylül 2013
ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ İZMİR ŞUBELERİ 9 EYLÜL KUTLAMA PROGRAMI06 Eylül 2013
Sivas Kongresi04 Eylül 2013
Dünya Barış Günü Tarihi ve Emperyalizmimin Suç Dosyası01 Eylül 2013
Büyük Taaruz’dan 30 Ağustos Zafer Bayramına30 Ağustos 2013
Afyon Kocatepe Saat 05:30 Etem Tem, Afyon Kocatepe'de yarattığı "anıt fotoğrafı" 26 Ağustos 2013
Osmanlıdan Kalan Miras10 Ağustos 2013
Türk dünyasına dair çalışmalarıyla tanınan fotoğrafçı, araştırmacı, yazar Servet Somuncuoğlu hayatını kaybetti.09 Ağustos 2013
5 AĞUSTOS 201306 Ağustos 2013
Ergenekon'da 18 Çelişki05 Ağustos 2013
Silivri Buluşmasını Engellemek İsteyen İktidarın Yaptığı Operasyonlara İlişkin Basın Açıklamasıdır 03 Ağustos 2013
5 AĞUSTOSTA SİLİVRİ'DEYİZ31 Temmuz 2013
HALÛK TARCAN YAZDI KURAMSAL HİNT-AVRUPA DİLLERİ’NİN SONU !..24 Temmuz 2013
Kıbrıs Adası’nın tarihçesi20 Temmuz 2013
KAHRAMAN ŞANLI TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ KIBRIS BARIŞ KAREKATININ 39. YILI19 Temmuz 2013
Alparslan Hocamızı Kaybettik 16 Temmuz 2013
Madımak Katliamı İnsanlığa Karşı İşlenmiş Bir Suçtur!02 Temmuz 2013
HAKSIZLIKLARA, HUKUKSUZLUĞA, ZORBALIKLARA KARŞI DURUYORUZ19 Haziran 2013
DURAN ADAM18 Haziran 2013
Genel Başkanımız Gezi Parkı Direnişini Sözcü'ye Değerlendirdi11 Haziran 2013
Balbay'a Özgürlük girişimi11 Haziran 2013
ADD Rize Şubemize Saldırı06 Haziran 2013
Nazım Hikmet Ran'ı ölümünün 50. Yılında saygı ve minnetle anıyoruz.03 Haziran 2013
YORUMSUZ02 Haziran 2013
29 MAYIS İSTANBUL’UN FETHİ DEĞİL İSTİRDADI’DIR30 Mayıs 2013
Genel Başkanımız Sayın Tansel Çölaşan Reyhanlı'da 24 Mayıs 2013
19 Mayıs'ta Samsun'dan Yola Çıkan Şanlı Bayrağımızı Atamıza Sunduk 22 Mayıs 2013
VAHDETTİN DOSYASI (İşte Çakma Kahraman Vahdettin Gerçeği) Sinan Meydan Yazdı21 Mayıs 2013
ADD Kilis Şubesi: 21:00'de 19 Mayıs'ı Kutladı 21 Mayıs 2013
19 Mayıs'ta Samsun’dan Bisikletçilerimizin yola çıkardığı Bayrak ve Toprağımızı 21 Mayıs 2013
Deniz hırçın, dalgalar köpüklü, Vapur heybetli, vakit şafak, Gözler parlak, bakışlar keskin19 Mayıs 2013
Danıştay üyesi Mustafa Yücel Özbilgin 17 Mayıs 2006 yılıda görevi başında şehit edildi17 Mayıs 2013
19 Mayıs’ta Samsun ve Ankara’da büyük buluşma ADD Başkanı Tansel Çölaşan’dan halka çağrı16 Mayıs 2013
Mustafa Kemal ve 18 askerle beraber 16 Mayıs 1919 tarihinde öğle üzeri İstanbul'dan Samsun'a doğru yola çıkar15 Mayıs 2013
Gazeteci Hasan Tahsin anma etkinliği 15 Mayıs 2013 çarşamba günü saat 11:0014 Mayıs 2013
15 MAYIS 1919: (-İzmir’in İşgali ve “Karagün” Prof. Dr. Kemal Arı14 Mayıs 2013
Her hafta sonu yapılan sesiz Çığlığın Bu haftaki konuşmacısı ADD den Sn Nazan Keskin idi. 12 Mayıs 2013
MUSTAFA KEMAL’LER 19 MAYIS’TA SAMSUN’DA10 Mayıs 2013
T.C. için, 19 Mayıs Saat 11.00'da Ankara Sıhhiye Alanındayız 08 Mayıs 2013
Propolis’le Kansere Karşı Doğal Mücadele07 Mayıs 2013
DARAĞACINDA ÜÇ FİDAN; DENİZ, YUSUF, İNAN05 Mayıs 2013
TÜRKKUŞU, 3 MAYIS 1935 YILINDA ATATÜRK TARAFINDAN KURULMUŞTUR.03 Mayıs 2013
Tandoğan'daki 1 Mayıs Kutlamaları Cumhuriyet Mitingine Dönüştü02 Mayıs 2013
1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramının 127 Yıllık Tarihi 01 Mayıs 2013
1 Mayıs’ta Alanlardayız29 Nisan 2013
16. Gaziemir Uluslararası Çocuk Şenliği24 Nisan 2013
Urla’da 23 Nisan Kutlamaları Festivale Dönüştü24 Nisan 2013
23 Nisan dünya çocukları Kemalpaşa’da23 Nisan 2013
İzmir'in ilk yöresel ürünler festivali başlıyor23 Nisan 2013
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun23 Nisan 2013
Ankara'da TBMM'nin Açılması ve İlk TBMM Hükümetinin Kurulması 22 Nisan 2013
"ASKERİ CASUSLUK" BAYRAKLI ADLİYESİ ÖNÜ. Senin İçin Ey Demokrasi!20 Nisan 2013
Türk Milletine Çağrı bildirisinin ikincisi gerçekleştirildi 17 Nisan 2013
Ünlü piyanist Fazıl Say'a hapis cezası15 Nisan 2013
Halûk TARCAN web Sitemizde Yazarlar Sayfasında 11 Nisan 2013
Sevr'in Anayasası04 Nisan 2013
Eğitim-İş'ten Kamuda Türban Dayatmasına Tepki25 Mart 2013
Atatürk’lü Kapak İlk Sırada Yer Aldı25 Mart 2013

GENEL BAŞKAN

Hüseyin Emre ALTINIŞIK
Atatürkçü Düşünce Derneği
Genel Başkanı

Atatürk Resimli Hediyelikler
Warning: include(modules/common/modulustmanset4.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/addizmir/public_html/common/rightcolumn.php on line 8 Warning: include(modules/common/modulustmanset4.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/addizmir/public_html/common/rightcolumn.php on line 8 Warning: include(): Failed opening 'modules/common/modulustmanset4.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/addizmir/public_html/common/rightcolumn.php on line 8
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
Radyo
TRT TÜRKÜ
T
TRT NAĞME

Atatürk Siteleri

İşte Atatürk.comAtatürk İnkilaplari.comÖnerilen Siteler
Ana Sayfa | Sözleri | İletişim | G.Başkanlarımız | Demokrasi Şehitleri | Tüzük | Atatürk | İlkeleri | Hakkında Söylenen | Kurduğu Kurumlar | Kurtuluş Savaşları | Kadın Kahramlar
CH