Ana Sayfa > Site Yazarları

HÜLYA ÖZCAN - hulya.ozcan49@gmail.com
AYDINLIK ve KARANLIK
22 Şubat 2018 - 863 okunma

          Bir bilgeye sormuşlar; “geceyle gündüzü nasıl ayırt edersiniz?” diye.
Bilge cevap vermiş; “Yürürken karşıma bir kadın çıktığında, güzel mi çirkin mi, siyah mı beyaz mı ayırmadan ona bacım diyebildiğimde ve yine yürürken önüme çıkan erkeği, zengin mi yoksul mu diye ayırmadan, milletine, ırkına, dinine bakmadan kardeşim sayabildiğimde anlarım ki sabah olmuş, aydınlık başlamıştır.”


            Bilge, aydınlığı ne güzel betimlemiş. Gerçekten de toplumsal aydınlama için, birbirimize eşit bakabilmek şart. Bu, duygularımızdan çok değerlerimize öncelik vermek demektir. Türkiye’de değerlerine göre yaşayan ve bunun sonucunda da yıllar geçse de izleri hiç silinmeyen ve silinmeyecek olan birçok aydınımız var. İyi ki varlar! Öyle ki; mutlak aydınlanmaya olan inancımız onlar sayesinde sarsılmıyor. Mesela, idealist eğitimcilerimiz, temiz kalabilmiş siyasetçilerimiz, doğruları yazmaktan hiç çekinmeyen gazeteci ve yazarlarımız, parayı ve şöhreti bir kenara bırakabilen sanatçılarımız, yanlış kararları hiçe sayabilen bürokratlarımız (az da olsa), yanlış emir ile doğru emri ayırt edebilen asker ve polislerimiz. Ve en önemlisi sokakta her türlü baskı ve yanlışa dur demek için cesurca mücadele edebilen insanımız var bizim. Sadece sayıları yeterince değil. Ama artacağına inancım yüksek. Mesela güzel, etkili ve duyarlı gençlerimiz var bizim.

            Böylesi insanlarımızın olduğuna dair, nadir kaynaklardan ulaşabileceğiniz bazı örnekler vereceyim. Yıl 1958, Ürgüp doktoru Nevres Bayram kütüphanede “İnsani Münasebetler” adında iletişim konferansı vermiş. Hayrettin Karaca, hani meşhur kazak firmasının kurucusu ülkemize milyonlarca meşe ağacı dikmiş. Dr. Üstün Ezer, tedavi parası olmayan kanserli çocukların yaşaması için LÖSEV’i kurmuş. Aşık Veysel, yöresine ilk meyve ağacını dikmiş. Beypazar’lı genç imam Kazım, beş vakit namaz kıldırmakla kalmamış, gençlere gitar dersleri vermiş, parası olmayan öğrencilere derslerinde yardımcı olmuş, hatta çocukları tarihi mekanlara gezmeye götürmüş. Bu örnekleri çoğaltabiliriz.

             Basında ve televizyonlarda yer alan her haber ve programa bakımda asla umutsuzluğa kapılmayın. O programlar bizleri yozlaştırmak, duyarsızlaştırmak, korkutmak ve en kötüsü de sindirmek için bilinçli olarak hazırlanıyor. Bizler, yemeğe gittiğimiz evde ev sahibinin yaptığı yemeğe hakaret eden, karşımızdakinin giysileri ile alay eden, kiminle evleneceğini ona buna soran, kayıplarını gerekli mercilerden değil de şov programlarında arayan kişiler miyiz? Biz böyle bir millet miyiz?
Şunu asla unutmayın ki; bizler böyle insanlar değiliz ve olmayacağız! Milletçe yaşamayı sadece düşmanımız ortak olduğunda değil, her zaman hatırlayacağız.
Aydınlık sabahlara uyanmak dileklerimle…
 
Sevgi ve Saygılarımla                                              Hülya ÖZCAN
 (12 Şubat 2018)                                                Halkla İlişkiler Uzmanı
                                                                      ADD Gaziemir Şubesi Bşk. Yrd.

Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*



(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


HÜLYA ÖZCAN Diğer Yazıları

29 Ekim 2018 - BAŞKANIM’A
15 Ağustos 2018 - DEVRİM, DEVRİM YAPABİLSEYDİ!
22 Temmuz 2018 - BEN HALA UMUTLUYUM. YA SİZ?
11 Mayıs 2018 - BU MAYIS BÖYLE HİSSEDİYORUM
27 Mart 2018 - DEĞİŞİM KADINLA BAŞLAR!
13 Şubat 2018 - FABRİKA AYARLARINA DÖNEBİLMEK
03 Ocak 2018 - DEVRİM ŞEHİTLERİMİ ANIYORUM!
06 Kasım 2017 - SEVGİLİ ANNELER “ÇOCUKLAR DUDAKLARINIZI DEĞİL, AYAKLARINIZI TAKİP EDER”!
18 Eylül 2017 - ETKİN İNSAN OLABİLMEK
12 Eylül 2017 - GİRİŞİMCİ ATALARIMIZ
GENEL BAŞKAN
Atatürk Resimli Hediyelikler
Günün Kitabı
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
Radyo




TRT TÜRKÜ




T
TRT NAĞME

Atatürk Siteleri

İşte Atatürk.com



Atatürk İnkilaplari.com



Önerilen Siteler
Ana Sayfa | İletişim | G.Başkanlarımız | Demokrasi Şehitleri | Tüzük | Atatürk | İlkeleri | Hakkında Söylenen | Kurduğu Kurumlar | Kurtuluş Savaşları | Kadın Kahramlar | Uğur Mumcu 24 Ocak 1993
CH