Ana Sayfa > Site Yazarları

HÜLYA ÖZCAN - hulya.ozcan49@gmail.com
DEĞİŞİM KADINLA BAŞLAR!
27 Mart 2018 - 710 okunma

     8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günüydü. Evet, tüm dünyada kutlandı. Bazen nedenini tam bilemeden sadece bir karanfil verilip o günün anlam ve önemini anlatan birkaç sözle. Sizce yeterli mi? Hatta daha da öteye gidelim, anılmasına veya kutlanmasına gerek olması ne kadar acınası bir durum öyle değil mi? 1857 yılında, dünyaya insanlık dersi veren Amerika’da, insanlık dışı bir uygulama sonucu 129 kadın işçi, haklarını aramak için başlattıkları eylem sonucunda yanarak ölüyor. Ve dünya bu olaya dayanarak o günü “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” ilan ediyor.
     Bir kadının emekçi olması için illa çalışması gerekmez. Aslında kadın doğuştan işçidir, öğretmendir, doktordur, psikologdur, sanatçıdır, aşçıdır, çöpçüdür, garsondur, anadır, eştir, kardeştir… Kısacası hayatın tam da merkezidir. Herkes ondan beslenir.
     O zaman biz kadınların da; bilgiyle, hoşgörüyle, eşitlikle, sevgiyle beslenmeye ihtiyacı var. Bir toplumun gelişmesi için önce kadınlardan başlamak gerekir. Çünkü kadın çevresine aynadır. Yarının insanlarını yetiştirir. Çocukların yaptıklarını eleştirirken, hemen ilk akla annesinin davranışları gelir. Çünkü çocuklar dudaklarımızı değil, ayaklarımızı takip ederler. Bir doktor kalp ameliyatı yapıp bir çocuğun hayatını kurtarabilir. Ancak bir anne, o çocuğun kalbine erişip onun doğrulukla yaşamasına olanak sağlayabilir. Asla unutulmamalıdır, çocuklar ülkemizin % 30’u olabilir, ancak geleceğimizin %100 dür. O yüzden onları belli bir yaşa kadar ilk etkileyen kişi olarak biz kadınların da kendimizi geliştirmemiz gerekmektedir.  Bunun için yetkili ama etkisizlerden yardım almayı beklemektense, kendi çabamızla yöntemler aramalıyız. Hatta tüm imkânsızlıklara rağmen hayata tutunmuş ve ideallerine ulaşmış birçok kadının hayat öyküsünden feyiz alabiliriz. Çoğu zaman biyografi okumak kendi gelişimimiz için bir yol bulmamıza ışık tutar.
     Önce kendimiz aydınlanmalı, daha sonra da çevremizi aydınlatmalıyız. Unutmayın, küçük ışıklar karanlıkta güçlüdürler.
     Bir Türk Kadını olarak inandığım bir ilke var ki; o da; “Türkiye’mizde değişim ve gelişimin kadınlarla başladığı ve bu günümüz koşullarında tekrar kadınlarla başlayacak olmasıdır”. 
     Dünyanın en büyük cezaevi, cahil insanın kafasının içidir. Çevremize, yaşanan olaylara ve ülkemizin eksikliklerine lütfen cahil kalmayalım. Toplumda değişimi sağlayacak yegâne güç kadınların gücüdür!
                                                                                                      Hülya ÖZCAN
                                                                                            Halkla İlişkiler Uzmanı
                                                                              ADD Gaziemir Şubesi Bşk. Yrd.
 

Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (1):
  Selahattin Şentürk:
[29.03.2018 - 02:01]  
Yüreğinize, emeğinize sağlık Hülya Hanım. Gerçekler, kadının yaşamımızdaki önemi çok güzel açıklanmış. Sağlıkla kalın.

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


HÜLYA ÖZCAN Diğer Yazıları

29 Ekim 2018 - BAŞKANIM’A
15 Ağustos 2018 - DEVRİM, DEVRİM YAPABİLSEYDİ!
22 Temmuz 2018 - BEN HALA UMUTLUYUM. YA SİZ?
11 Mayıs 2018 - BU MAYIS BÖYLE HİSSEDİYORUM
22 Şubat 2018 - AYDINLIK ve KARANLIK
13 Şubat 2018 - FABRİKA AYARLARINA DÖNEBİLMEK
03 Ocak 2018 - DEVRİM ŞEHİTLERİMİ ANIYORUM!
06 Kasım 2017 - SEVGİLİ ANNELER “ÇOCUKLAR DUDAKLARINIZI DEĞİL, AYAKLARINIZI TAKİP EDER”!
18 Eylül 2017 - ETKİN İNSAN OLABİLMEK
12 Eylül 2017 - GİRİŞİMCİ ATALARIMIZ
Ana Sayfa | İletişim | G.Başkanlarımız | Demokrasi Şehitleri | Tüzük | Atatürk | İlkeleri | Hakkında Söylenen | Kurduğu Kurumlar | Kurtuluş Savaşları | Kadın Kahramlar | Uğur Mumcu 24 Ocak 1993
CH