Ana Sayfa > Site Yazarları

HÜLYA ÖZCAN - hulya.ozcan49@gmail.com
DEVRİM ŞEHİTLERİMİ ANIYORUM!
03 Ocak 2018 - 624 okunma

 DEVRİM ŞEHİTLERİMİ ANIYORUM!
 
23 Aralık Kubilay olayı bana tüm devrim şehitlerimizin Cumhuriyet’in kazanımlarını koruyabilmek için neleri göze aldıklarını ve bunun sonucunda da nasıl şehit edildiklerini hatırlatıyor. Bu yazımda size kısaca o saygıdeğer insanlardan bahsetmek istedim.

Mustafa Fehmi KUBİLAY:  Öğretmen. 23 Aralık 1930 günü yedek subaylığını yaptığı sırada Cumhuriyet karşıtı bir grup tarafından Bekçi Şevki ve Hasan ile birlikte başları kesilerek şehit edildi.

Muammer AKSOY:  Hukukçu. Atatürkçü Düşünce Derneği Kurucusu ve ilk başkanı. Ateşli bir hatip, inanmış bir laik ve kararlı bir Atatürkçü. 31 Ocak 1990 tarihinde uğradığı silahlı saldırı sonucu şehit edildi.

 Bahriye ÜÇOK:  Dil Tarih Coğrafya Fakültesi ile Devlet Konservatuarı opera bölümü mezunu.İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi. Cumhuriyet Senatosu Senatörü. Parti kurucu üyesi ve Ordu milletvekili. 6 Ekim 1990 günü hain bir suikast sonucu şehit edildi.

Uğur MUMCU:  Hukukçu, Araştırmacı Gazeteci ve Yazar. Gazetecilik hayatı başarılarla dolu olan Mumcu 24 Ocak 1993 yılında uğradığı bombalı saldırı sonucu şehit edildi.

Abdi İPEKÇİ:  Hukukçu. Spor muhabiri ve Yazı İşleri Müdürü. Türkiye Gazeteciler Sendikası, Türkiye Basın Enstitüsü Başkanı. İstanbul Gazeteciler Cemiyeti ve Uluslararası Basın Enstitüsünün ikinci başkanı. Basın Şeref Divanı genel sekreteri. Yazılarında Atatürkçülüğü, barışı, düşünce özgürlüğünü, ülkenin bağımsızlık ve bütünlüğünü savundu. 1 Şubat 1979 gecesi İstanbul’daki evinin yakınlarında uğradığı silahlı saldırı sonucu şehit edildi.

Çetin EMEÇ:  Hukukçu, Gazeteci ve Yazar. Dergi ve Gazete Genel Yayın Müdürü. Gazeteciler Cemiyeti, Uluslararası Basın Enstitüsü ile Uluslararası Gazetecilik Basın Enstitüleri Federasyonu üyesi. 7 Mart 1990'da işine gitmek üzere evinden çıktığı sırada şoförü Sinan Ercan'la birlikte şehit edildi.

Ahmet Taner KIŞLALI:  Sosyal Bilgiler Fakültesi mezunu. Anayasa Hukuku ve Siyaset Bilimi Profesörü. İzmir Milletvekili. Kültür Bakanı. Köşe yazarı. 21 Ekim 1999'da bombalı bir suikast sonucu şehit edildi.

Doğan ÖZ:  Cumhuriyet Savcısı. Yasadışı bazı örgütlerin kapanmasını sağladı ve birtakım yolsuzlukları ortaya çıkardı. 24 Mart 1978 sabahı işine gitmek üzere arabasına bindiğinde şehit edildi.

Cavit Orhan TÜTENGİL:  Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü mezunu. Lise Felsefe Grubu Dersleri Öğretmenliği. Kepirtepe ve Aksu Köy Enstitüleri Öğretmeni. İktisat Fakültesi Sosyoloji Enstitüsü Başkanı. Temel ilgi alanı "Gelişme Sosyolojisi". Pusulası Atatürk'ün düşünceleri. Eğitim sorunlarına sadece kuramsal değil, pratik düzeyde de öneriler getirdi. 7 Aralık 1979 sabahı, üniversiteye gitmek için otobüs durağında beklerken uğradığı silahlı saldırıda şehit edildi.

 Necip HABLEMİTOĞLU:  Siyasal Bilgiler Fakültesi, Basın Yayın Yüksek Okulu mezunu. "Dilde Fikirde İş de BİRLİK" dergisini çıkardı. Basın müşaviri. Türk İnkılâpTarihi Enstitüsü’nde doktora. Orta Avrupa ve Balkanlar’da Türk eserleri, Türk azınlıkları ve şehitliklerimiz konusunda alan çalışmaları yürüttü. Birleşmiş Milletler Birleşmiş Örgütü’nün (UNDP) projesinde görev aldı. Türkiye’de ve yurt dışında faaliyet gösteren bölücü terör örgütleri ve Alman vakıfları üzerine araştırmalar yaptı. 18 Aralık 2002'de uğradığı bir suikast sonucu şehit edildi.

Bedrettin CÖMERT:  İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu. Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Görevlisi. Yazar ve Çevirmen. Hacettepe Üniversitesi’nde çıkan olaylarda komisyon başkanlığı. 11 Temmuz 1978 Salı günü sabahı Ankara Gaziosmanpaşa’daki evinin sokağında arabasının içinde çapraz ateş sonucu şehit edildi.

Onat KUTLAR:  Hukuk Fakültesi ve Felsefe Bölümü'nü yarım bıraktı. Şair. “A ve Sinematek” Dergilerinin kurucusu. Kültür Bakanlığı Sinema Yapım ve Gösterim Merkezi'nin kuruluş çalışmalarına katıldı. İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı Yönetim ve İcra Kurulu üyesi.11 Ocak 1995 günü bir bombalı saldırıda şehit edildi.

Şimdi anladınız mı neden şehit edildiklerini. Yazıma sığdıramadığım nice katkılar sağlamışlar ülkem için. Ama kıymetleri bilinmediği gibi susturulmuşlar, diğer nesillerin onları örnek almamaları için.

Vatanı, Milleti, Cumhuriyeti ve Tam Bağımsızlığı için bedel ödeyen tüm Devrim Şehitlerimi minnet ve şükranla anıyor ve bıraktıkları emanetin bekçisi olacağıma söz veriyorum.
           
Sevgi ve Saygılarımla                                               Hülya ÖZCAN
 (23.Aralık.2017)                                                Halkla İlişkiler Uzmanı

Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


HÜLYA ÖZCAN Diğer Yazıları

29 Ekim 2018 - BAŞKANIM’A
15 Ağustos 2018 - DEVRİM, DEVRİM YAPABİLSEYDİ!
22 Temmuz 2018 - BEN HALA UMUTLUYUM. YA SİZ?
11 Mayıs 2018 - BU MAYIS BÖYLE HİSSEDİYORUM
27 Mart 2018 - DEĞİŞİM KADINLA BAŞLAR!
22 Şubat 2018 - AYDINLIK ve KARANLIK
13 Şubat 2018 - FABRİKA AYARLARINA DÖNEBİLMEK
06 Kasım 2017 - SEVGİLİ ANNELER “ÇOCUKLAR DUDAKLARINIZI DEĞİL, AYAKLARINIZI TAKİP EDER”!
18 Eylül 2017 - ETKİN İNSAN OLABİLMEK
12 Eylül 2017 - GİRİŞİMCİ ATALARIMIZ
GENEL BAŞKAN
Atatürk Resimli Hediyelikler
Günün Kitabı
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
Radyo
TRT TÜRKÜ
T
TRT NAĞME

Atatürk Siteleri

İşte Atatürk.comAtatürk İnkilaplari.comÖnerilen Siteler
Ana Sayfa | İletişim | G.Başkanlarımız | Demokrasi Şehitleri | Tüzük | Atatürk | İlkeleri | Hakkında Söylenen | Kurduğu Kurumlar | Kurtuluş Savaşları | Kadın Kahramlar | Uğur Mumcu 24 Ocak 1993
CH