Ana Sayfa > Site Yazarları

HÜLYA ÖZCAN - hulya.ozcan49@gmail.com
ETKİN İNSAN OLABİLMEK
18 Eylül 2017 - 1095 okunma

ETKİN İNSAN OLABİLMEK

Gandi’nin dediği gibi; “biz kendi elimizle teslim etmedikçe, onlar özsaygımızı alamazlar”.

Tüm okuyuculara tekrar merhabalar. Bu yazımda, artık daha etkin yani proaktif olmak gerektiğini anlatmak istedim sizlere. Etkin olmak, inisiyatif almaktan çok daha öte bir anlam taşır. Etkin insan ise kendi yaşamından sorumlu olduğunun bilincine varandır. Nasıl mı?

Davranışlarımız, koşullarımızın değil, kararlarımızın bir işlevidir. Değerlerimizi, duygularımızdan üstün tutabiliriz. Aslında bize zarar veren, başımıza gelenler değil, onlara gösterdiğimiz tepkilerdir. Hatırlayın, kanseri yenen insanlar vardır. İşte bu insanlar etkin insanlardır. Onlar, sevgiyi bir eyleme dönüştürürler. Tıpkı bir annenin çocuğunu şartsız sevmesi gibi.

Etki alanlarımızı genişletmeliyiz. Sağlığımız, çocuklarımız, işimiz, sorunlarımız, borçlarımız, ulusal kaygılarımız, savaşlar, açlık, doğa katliamı vs. Tüm bunlar ilgi alanımızı oluşturur. İlgi alanımızın içine baktığımızda, bazılarının kontrolümüz dışında olduğunu, bazıları için ise bir şeyler yapabileceğimizi anlarız. İşte kontrolümüz dahilinde olanlar bizim etki alanımızdır. Bu iki alandan hangisine daha çok vakit ayırdığınızı düşünün lütfen!

Etkin insanlar, ilgi alanlarından çok etki alanlarını hayatlarının merkezine alırlar. Size gelmiş geçmiş en etkin insan olarak Mustafa Kemal Atatürk'ü örnek gösterebilirim. Düşünün bir kere; savaş ve zaferin dumanı tüterken, eğitimi, kadın haklarını, harf devrimini, medeni kanunu, kılık kıyafet reformunu, tarım ve sanayide gelişmeyi daha birçok konuda faaliyet göstermeyi amaç edinmiş, etki alanını olabildiğince genişletmiş bir insan O…

İlgi alanlarımız “olsaydı” larla doludur ve bunları sürekli düşünmek enerji kaybettirir. “Kendime ayıracağım daha fazla zaman olsaydı, evimin borcu bitseydi, diplomam olsaydı vs.“ Etki alanımız ise “olabilirim“ lerle doludur. “daha sabırlı olabilirim, zamanımı düzenleyebilirim, kendimi geliştirebilirim, daha çok kitap okuyabilirim vs.“ Bazen yapabileceğiniz en etkin şey mutlu olmak ve içtenlikle gülümsemektir.

Etkin insan profili için çok uzaklara gitmemize gerek yok. Bakın nasıl etkin insanlarımız var memleketimizde.

Ürgüp yöresinde Nevres Bayram adında bir doktor, bölge sakinlerine “İnsani Münasebetler” adında konferans verir. Yıl 1958 ve köylüye kişisel gelişim. Dünyada bir ilk!

Dr. Üstün Ezer Pediatrik Hematolog. Çocuk kanseri için çabalarken, fakir çocukların tedavi olmadığı için öldüklerini görünce kendi gibi yürekli arkadaşları ile birlikte LÖSEV’İ kurar.

Beypazarlı genç imam Kazım, beş vakit namaz kıldırmakla kalmaz, gençlere gitar dersleri verir. Parası olmayan lise öğrencilerine fizik, kimya ve biyoloji derslerinde yardımcı olur. Çocuklarla birlikte tarihi mekânları gezer. Mardin’deki Bilge Köyü katliamında can verir. Işıklar içinde uyusun.

Hayrettin Karaca, şu meşhur kazak markasının sahibi. Memleketime milyonlarca meşe ağacını diken insandır.
 

1960’larda Anadolu’nun bir köyünde binlerce insan yaşamış göçmüş, ama ilk meyve ağacını gözleri görmeyen biri dikmiş. Aşık Veysel.

Dokunduğunuz her yere değer katabilirsiniz. Atalarımız öyle yapmış…

Unutmayın, hiç birimiz geriye gidip yepyeni bir başlangıç yapamaz; ancak hepimiz buradan başlayıp yepyeni bir son yaratabiliriz.

Sevgi ve Saygılarımla (16.Eylül.2017)

Hülya ÖZCAN
Halkla İlişkiler Uzmanı
ADD Gaziemir Şubesi Bşk. Yrd.


Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (1):
  Coşkun CANAL:
[18.09.2017 - 17:00]  
Tebrik ederim, eline yüreğine sağlık.

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


HÜLYA ÖZCAN Diğer Yazıları

29 Ekim 2018 - BAŞKANIM’A
15 Ağustos 2018 - DEVRİM, DEVRİM YAPABİLSEYDİ!
22 Temmuz 2018 - BEN HALA UMUTLUYUM. YA SİZ?
11 Mayıs 2018 - BU MAYIS BÖYLE HİSSEDİYORUM
27 Mart 2018 - DEĞİŞİM KADINLA BAŞLAR!
22 Şubat 2018 - AYDINLIK ve KARANLIK
13 Şubat 2018 - FABRİKA AYARLARINA DÖNEBİLMEK
03 Ocak 2018 - DEVRİM ŞEHİTLERİMİ ANIYORUM!
06 Kasım 2017 - SEVGİLİ ANNELER “ÇOCUKLAR DUDAKLARINIZI DEĞİL, AYAKLARINIZI TAKİP EDER”!
12 Eylül 2017 - GİRİŞİMCİ ATALARIMIZ
Ana Sayfa | İletişim | G.Başkanlarımız | Demokrasi Şehitleri | Tüzük | Atatürk | İlkeleri | Hakkında Söylenen | Kurduğu Kurumlar | Kurtuluş Savaşları | Kadın Kahramlar | Uğur Mumcu 24 Ocak 1993
CH