Ana Sayfa > Site Yazarları

ŞAHAP OSMAN ARAS - osmanaras@ttmail.com
GAZİ AYŞE ALTINTAŞ
11 Ağustos 2015 - 2667 okunma

                  GAZİ AYŞE ALTINTAŞ 
  
                  
                              
 
            30 Ekim 1918’de Osmanlı Devletine imzalatılan Mondros Mütarekesi (Ateşkes) çok ağır hükümler taşıyordu. 1’inci Dünya Savaşının galibi, İtilaf Devletleri (İngiltere, Fransa ve İtalya) Ateşkes’in 7’nci Maddesine dayanarak, yurdumuzun stratejik bölgelerini işgal ediyordu.10 bin yıllık geçmişinde bağımsız yaşamış olan Türk Milleti, gecikmeksizin tepkisini gösterdi ve emperyalistlere karşı Milli Mücadeleyi başlattı. Osmanlı yönetiminde 400 yıl diline, dinine ve kültürüne bir zarar gelmeden yaşatılmış olan Yunanlıların 15 Mayıs 1919 günü İzmir’e asker çıkarması, ulusal onurumuza indirilen en ağır darbe oldu. Yunan birliğine ilk kurşunu (yazılarında Hasan Tahsin mahlası kullanan) Gazeteci Osman Nevres sıktı. Kendisi de, oracıkta Şehit edildi. Bunu Ödemiş’te, Tire’de, Aydın’da ve Ayvalık’ta düşmana sıkılan diğer kurşunlar izledi. Halkımız, kadın/erkek ayrımı gözetmeksizin silaha sarıldı. Gönüllü Milis Güçleri (Çeteler) oluşturdu. Ege’de Milli Mücadeleye katılan kadın savaşçılarımızın en ünlüleri; Gördes’li Şehit Makbule Hanım, Aydın Cephesinde savaşan İmamköylü Çete Emir Ayşe Efe, Çiftlikköylü Kübra Hanım ve Umurbeyli Fatma Efe ile İzmir’den Ayşe Altıntaş’tır.
 
             Gazi Ayşe Altıntaş, 1314 Selanik doğumludur. Küçük yaşta iken evlendiği Eşi 1912 Balkan Savaşında Şehit düşünce; O’nun acısını ve yetim kalan iki oğlunu bağrına basarak, göç yollarına düştü. Birkaç duraklamadan sonra, Ege Denizi’nin karşı kıyısında, Selanik’in  ikiz kardeşi gibi olan İzmir’e yerleşti. Ancak, Yunan mezalimi burada da peşlerini bırakmadı. 15 Mayıs 1919’da İzmir’i işgal eden Yunan Ordusu’nun kıyımına uğrayan 2000’den fazla vatandaşımızın masum kanları, şiddetli yağmurun sularıyla Körfez’e aktı. Bu barbarlığa karşı Ayşe Hanım, İzmir’in köylerini dolaşarak topladığı gönüllülerle, atlı bir Süvari Milis Müfrezesi kurdu. İki oğlunu da yanına alarak, Akıncı Müfrezeler Komutanı Demirci Kaymakamı İbrahim Ethem Beyin emrine girdi. Düşmanın Batı Anadolu’daki ilerlemesini durdurmak için, Aydın ve Demirci/Akhisar Cephesinde yürütülen gerilla (çete) savaşlarına katıldı. Büyük Oğlu, Demirci bölgesindeki çatışmalarda Şehit düştü.
 
Ayşe Hanım ve Müfrezesi, 1921 yılı başlarındaki İnönü Savaşlarında görev aldı. Diğer Oğlunu da orada kaybedince, ana yüreği yanıp kavruldu. Fakat,  yılmadı. Müfrezesiyle birlikte,13 Eylül 1921’de zaferle sonuçlanan, Sakarya Meydan Savaşına katıldı. Bu savaşta kasığından yaralanmasına rağmen, Milli Mücadele’yi daha büyük bir azim ve kararlılıkla sürdürdü. Tedavisinin ardından cepheye döndü ve Kahraman Müfrezesinin başına geçerek, 26 Ağustos 1922 sabahı başlatılan Büyük Taarruzda görev aldı. İzmir’in kurtuluşuna kadar, Kahraman Ordumuzu destekleyen diğer milis güçleri ile birlikte, Gazi Ayşe Hanım’ın Müfrezesi de sayısız yararlıklar göstererek destanlar yazdı. Zafer’den sonra uzunca bir süre İzmir’de oturdu. 1934 yılında Soyadı Kanunu kabul edilince, ALTINTAŞ soyadını aldı. Bazı kaynaklar, O’nun soyadının Altuntaç olduğunu yazmakta ise de; T.C.Merkez Bankasından 2007 yılında bana gönderilen (Ankara-Harp Malulleri Birliği) kimlik kartında,  Ayşe Altıntaş yazılıdır. Bazı kaynaklarca iddia edilen “Binbaşı” rütbesi de yanlıştır. Kimlik kartında rütbe belirtilmemiştir. Orada, sadece “Milis” yazılıdır.
 
            Gazi Ayşe Altıntaş, Büyük Zafer’den sonra, uzunca bir süre İzmir’de oturdu. Ancak, bu döneme ait sağlıklı bilgiye sahip değiliz. İzmir’de iken sol yanına felç indi ve sol gözü görmez oldu.1942 yılında Ankara’ya taşındı ve T.C.Merkez Bankasında Müstahdem (Odacı) olarak çalışmaya başladı. Normal koşullarda yaşlı ve felçli bir kişiye müstahdemlik görevi verilemeyeceğini dikkate alarak, bu görevin O’nu himaye etmek için uzatılan bir şefkat eli olduğunu düşünmekteyiz. Gazi Ayşe Hanım, ömrünün son döneminde Ankara’da yaşadı. Ne var ki, O’nun Milli Mücadeleyi kazanan cesur yüreği yaşam savaşında yenik düştü. 27 Ocak 1949 günü “kalp yetmezliği” tanısıyla kaldırıldığı Ankara Numune Hastanesinde, Hakkın Rahmetine kavuştu. Ankara’da hangi mezarlığa defnedildiği konusunda, yeterli bilgiye sahip değiliz. 10 yıldan beri TV’lerde yaptığım söyleşilerde, Gazi Ayşe Altıntaş hakkında bilgisi olanları araştırmalarıma yardımcı olmaya çağırdığım halde, maalesef kimselere ulaşamadım. Burada çağrımı yineliyorum. Bu vesileyle, bana Rahmetli Gazi’mizin Kimlik Belgesini ve Ölüm Raporunu gönderen T.C.Merkez Bankası Genel Müdürlüğüne, bir kez daha teşekkürlerimi sunarım.
 
            ADI SONSUZA KADAR YAŞATILACAK
            6 Kasım 2009 günü İzmir’de çok mutlu bir olay yaşandı. Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Konak Şubesi ve Konak Belediye Başkanlığının işbirliğiyle Eşrefpaşa’da inşa edilen Kız Öğrenci Yurdu, 7 ay gibi kısa bir sürede tamamlanarak, hizmete açıldı. Açılışı  bizzat CHP. Genel Başkanı Sayın Deniz Baykal gerçekleştirdi ve Kız Yurdu’na “GAZİ AYŞE ALTINTAŞ” adı verildi. Başta ADD olmak üzere, ülkemizin aydınlanması için çaba harcayan tüm sivil toplum kuruluşları, vatanımızın her köşesinde kız ve erkek öğrenci yurtları tesis etmeye önem/öncelik vermelidirler. Çünkü, “dahili ve harici bedhahlar” çağ dışı karanlık emellerini gerçekleştirmek için, hiç durup dinlenmeden ağlarını örmektedirler. Ülkemizin ve yarınlarımızın güvencesi gençlerimizi “örümceğin” ölümcül ağına düşmekten kurtaralım…
ŞAHAP OSMAN ARAS, Tarihçi Yazar - İZMİR
Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


ŞAHAP OSMAN ARAS Diğer Yazıları

12 Ocak 2017 - KARŞIYAKA’NIN ONURU
15 Kasım 2016 - GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER...
02 Kasım 2016 - CUMHURİYETİMİZİN 93. YILI KUTLU OLSUN
25 Mart 2016 - ÇANAKKALE ZAFERİMİZİN 101. YILI
24 Mart 2016 - 3 MART 1924-CUMHURİYETİMİZİN TEMEL YASALARI
31 Ekim 2015 - CUMHURİYET MARŞI
27 Ekim 2015 - CUMHURİYET VE DEMOKRASİ
08 Eylül 2015 - İZMİR'İN DAĞLARINDA ÇİÇEKLER AÇAR
11 Ağustos 2015 - GAZİ MİLİS ÜSTEĞMEN FATMA SEHER HANIM (KARA FATMA)
08 Ağustos 2015 - İSTİKLAL SAVAŞIMIZIN KADIN KAHRAMANLARI
24 Temmuz 2015 - Lozan Barış Antlaşmasının 92. Yılı Kutlu Olsun !
GENEL BAŞKAN

Hüseyin Emre ALTINIŞIK
Atatürkçü Düşünce Derneği
Genel Başkanı

Atatürk Resimli Hediyelikler
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
Radyo
TRT TÜRKÜ
T
TRT NAĞME

Atatürk Siteleri

İşte Atatürk.comAtatürk İnkilaplari.comÖnerilen Siteler
Ana Sayfa | İletişim | G.Başkanlarımız | Demokrasi Şehitleri | Tüzük | Atatürk | İlkeleri | Hakkında Söylenen | Kurduğu Kurumlar | Kurtuluş Savaşları | Kadın Kahramlar | Uğur Mumcu 24 Ocak 1993
CH