Ana Sayfa > Site Yazarları

HÜLYA ÖZCAN - hulya.ozcan49@gmail.com
GİRİŞİMCİ ATALARIMIZ
12 Eylül 2017 - 944 okunma

GİRİŞİMCİ ATALARIMIZ

Merhabalar. Bu benim ilk köşe yazım, bu sebeple de satırları yazarken oldukça heyecanlıyım. Gerek verdiğim eğitimlerde gerek ise katıldığım toplantılarda konuşma eylemini çok yaptığımdan yazma konusunda ne kadar başarılı olabilirim inanın ki çok merak ediyorum. En iyi yaptığım şeyin doğal iletişim olduğunu bildiğimden, sizlere sohbet eder gibi yazmanın bana daha çok yakışacağını düşündüm.

Bu ısınma girişini yaptıktan sonra, günümüzde girişimcilere verilen sözde değerin ve bu hazin sonuca nasıl geldiğimize dair bir yazı hazırladım sizlere.

Öncelikle günümüzden bir haber ile başlamak isterim. Antalya'da özel bir kolejde eğitim gören 11. ve 12. sınıf öğrencilerinin kimya öğretmeleri danışmanlığında TÜBİTAK Liselerarası Proje Yarışması için geliştirdiği atık yengeç ve karides kabuklarından yaraları iyileştirmeyi hızlandıran bir nanolif (mikron ölçüsünde lif) yapmayı öngören projeleri TÜBİTAK tarafından kabul edilmedi. Bununla birlikte, aynı proje ABD'de 54 ülke, 2 bin 450 proje arasından dünya birincisi oldu. Özellikle diyabet, yanık ve yatalak hastaların yaralarında kullanılabilecek olan bu nanolif, hızlı bir şekilde kanı durdurma özelliğine de sahip. Bu da yaranın mikrop kapmasını önlemiş oluyor.

Böylesine değerli bir projeyi üreten beyinlere ne olacak biliyor musunuz? Göç edecekler. Hani şu malum BEYİN GÖÇÜ! Nereye mi? Eh orası bilinmez ama Türkiye olmadığı şimdiden belli. Buralara nasıl geldik diye sorarsanız, biraz eskilere götüreyim sizleri.

1947 yılında, Ürgüp Karain Köyü’nde, bir başöğretmen vardı. Adı Rasim Pehlivanoğlu. Kız çocuklarının okula gidebilmesi için çok mücadele verdi. Bunun sonucunda, okul çağını geçmiş ama okuma yazma öğrenememiş kızlarımız için akşam kursu açtı. Rasim Öğretmen köydeki okuma yazma ve okula devamlılık oranını % 100’ e çıkardı. Daha sonra askere gitti ve geri döndüğünde okumaya ilgiyi nasıl arttırırım diye adımlar attı. Köylülerle birlikte Karain Köyü’ne Kütüphane Kurma ve Yaşatma Derneği’ni kurdular. Herkes elinde ne varsa imece usulü buraya bağışladı. 1958 yılı geldiğinde Türkiye’nin ilk köy kütüphanesi Ürgüp’ün Karain Köyü’nde açıldı. Köylülerden Bekir Koca, kütüphanesi olmayan köylerdeki çocukların kitap okuyabilmesi için eşeğine iki sandık bağladı ve köy köy gezerek çocuklara kitap sevgisini aşılamaya çalıştı. Kitaplara adı, Eşekli Kütüphaneci olarak geçti.

Daha sonra Ürgüp’ün tüm köyleri kütüphanelerle doldu. Açılan bu Kütüphaneler Ürgüp Tahsin Ağa Kütüphanesine bağlandı. Burada devreye resmi kütüphaneci olan Mustafa Güzelgöz girdi. O da kadınların kitap okumalarını sağlamak için birkaç kütüphaneye dikiş makineleri getirtti. Burada dikiş makinesi için sıra beklerken kadınlarımız kitap okumaya başladı.

Ve derken bu işlere politika karıştı. Ne yazık ki; köylerdeki kütüphaneler kapatıldı ve yerini kahvehaneler aldı. Ayrıca bununla da kalınmadı, bu girişimci ve yüce yürekli insanlarımız Devlet tarafından ya tayin edildi, ya görevinden alındı ya da emekli edildi.

Düşünün bir kere 1950’lilerde köylerde bile kütüphaneler var. Okuma yazma oranı nerdeyse %100. Ama sadece düşünün, çünkü (henüz) gerçek değil. Eğer gerçekleşebilseydi yazımın başında da söylediğim gibi beyin göçleri yaşamazdık. Ve şimdilerde dünyada sayılı ülkeler arasında yerimizi almıştık.

Eğitimsiz, sorgulamayan, biat eden bir toplum, dış güçler tarafından yönlendirilen bürokratlar, politikacılar ve basın tarafından uygulanan yaptırımlarla kolayca yönetilebilir. Günümüz deki gerilemenin de sonucu budur.

Umutsuzluk yaratmak için yazmadım tüm bunları, tam tersine uyandırmak ve hatırlatmak için yazdım. Onlar bizim GİRİŞİMCİ ATALARIMIZ. Hani kimlerden geldiğimizi hatırlayalım ki, bize moral versin istedim.

Unutmayın arkamızda Atatürk Devrim ve İlkeleri var. Kısacası alt yapımız hazır, bize gereken şeyler bu ilkeleri doğru anlayıp, hayatımıza yansıtmaktır.

Sevgi ve Saygılarımla

Hülya ÖZCAN

Halkla İlişkiler Uzmanı

ADD Gaziemir Şubesi Bşk. Yrd.

(Cep No: 0542-5077617)


Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (1):
  Turgay Altınışık:
[16.09.2017 - 10:21]  
Yazarlık hayatında başarılar diliyorum. Devamı gelsin...

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


HÜLYA ÖZCAN Diğer Yazıları

29 Ekim 2018 - BAŞKANIM’A
15 Ağustos 2018 - DEVRİM, DEVRİM YAPABİLSEYDİ!
22 Temmuz 2018 - BEN HALA UMUTLUYUM. YA SİZ?
11 Mayıs 2018 - BU MAYIS BÖYLE HİSSEDİYORUM
27 Mart 2018 - DEĞİŞİM KADINLA BAŞLAR!
22 Şubat 2018 - AYDINLIK ve KARANLIK
13 Şubat 2018 - FABRİKA AYARLARINA DÖNEBİLMEK
03 Ocak 2018 - DEVRİM ŞEHİTLERİMİ ANIYORUM!
06 Kasım 2017 - SEVGİLİ ANNELER “ÇOCUKLAR DUDAKLARINIZI DEĞİL, AYAKLARINIZI TAKİP EDER”!
18 Eylül 2017 - ETKİN İNSAN OLABİLMEK
Ana Sayfa | İletişim | G.Başkanlarımız | Demokrasi Şehitleri | Tüzük | Atatürk | İlkeleri | Hakkında Söylenen | Kurduğu Kurumlar | Kurtuluş Savaşları | Kadın Kahramlar | Uğur Mumcu 24 Ocak 1993
CH