Ana Sayfa > Site Yazarları

S.Nazan Keskin - snkeskin@add.org.tr
İNSANLIĞA SİPARİŞİM VAR
30 Aralık 2013 - 1773 okunma

Zamandan, insandan bağımsız bir şeymiş gibi bahsetmemiz ne kadar ilginç. Oysaki zaman, insanlar ile var olan bir kavram. Siz insan dışındaki canlıların zamanla bir alışverişi olduğunu düşünüyor musunuz? Bir karganın yüzlerce yıl yaşadığını biz biliyoruz da karga biliyor mu acaba? Ya da önemsiyor mu? Ya da kelebek, haberdar mıdır bir gün yaşayacağından. Hiç sanmıyorum. Bir şeylere yetişme telaşında olan ne bir hayvan ne de bir bitki olduğunu sanmıyorum. İnsan dışındaki tüm canlıların davranışlarını doğal şartlar ve güdüleri belirler, zaman değil!
 Zaman; insanlığın, yaşamı coğrafi değişkenlerle kategorize ettiği, toplumsal ihtiyaçlarına göre kullandığı bir çizelgeden başka bir şey değil bana göre. Dolayısı ile geçip gittiğini söylediğimiz, gelmesini beklediğimiz zaman dilimlerinin insanlık üzerinde bir etkisi söz konusu olamaz. Tersine, insanlığın o zaman dilimleri üzerinde olumlu ya da olumsuz etkileri söz konusudur. Boş bir banda kayıt yaptığınızı düşünün, kaydettiğiniz verinin yararlı ya da zararlı olması, iyi ya da kötü olması o bandın niteliğini oluşturmaz mı? Bunda bandın bir fonksiyonu var mıdır?
Yarın hemen hepimizin mesajları “bir yıl daha geçti acısıyla, tatlısıyla” diye başlayıp, gelecek yıla siparişlerimizle (umut, sağlık, barış, mutluluk, sağlık, aşk, para… v.s) sona erecek. Peki, zamanın kullandığımız bu diliminde hoşnut olmadığımız ne varsa olmaması ya da değişmesi için ne yaptığımızı sorgulamak gerekmez mi? Kullanabileceğimiz kadarıyla gelecek olan zamanlardan hoşnut olabilmemiz için yapılması gerekenleri yaptık mı? Bozulan sağlığımızı zaman mı bozdu yoksa kendimiz mi? Yanlış beslenen, spordan uzak duran, bedenimizi ve ruhumuzu hoyratça kullanan çevre kirliliği yaratarak hastalıklara yol açan, artmasın neden olan insanlar mı, zaman mı?
Sevgili bulamayışınız, aşık olamayışınız ya da biten aşklarınızdan 2013 mü sorumlu? Tüketim çılgınlığımızın bütçemiz üstündeki tahrip gücüyle 2013 ün ne ilgisi var?
İnsan sağlığını hiçe sayan, tehdit eden, doğa katili enerji santrallerinin inşaat ve işletme ruhsatlarını 2013 mü verdi? Van’da hala konteynerde yaşamak zorunda kalan depremzedelerin elektriğini 2013 mü kesti? Açlık ve soğuktan ölen çocuklardan, işsizlikten, kocası tarafından katledilen kadınlardan, çocuk gelinlerden, sömürünün her türlüsünden 2013 mü sorumlu? 2013 mü tecavüz etti 13 yaşındaki çocuğa?  2013 mü getirdi sokaklarda “hırsız var” diye istifasını istediğimiz hükümeti? 2013 mü aldı canını gezi direnişindeki 5 gencin?  
Peki, tüm bunları ve hoşnut olmadığımız daha pek çok şeyi 2014 mü değiştirecek? Sipariş verip ense yaparak bekleyecek miyiz????
Ben 2014 e değil insanlığa bir sipariş veriyorum.
UMUTLARINIZI, SEVGİYİ VE İÇİNİZDEKİ ÇOCUĞU HİÇ KAYBETMEYİN VE… KALDIRIN BAŞINIZI KAN UYKULARDAN DEĞİŞMELİ DEDİĞİNİZ NE VARSA DEĞİŞMESİ İÇİN İLK ADIMI SİZ ATIN.

Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (1):
  aydemir ceylan:
[30.12.2013 - 21:08]  
İnsanın bam teline basan güzel bir yorum. Bir noktada ayrılıyorum sizden: belki fantezi ama insanlar dışındaki canlıların, hatta hatta cansızların zamanla alışverişi olduğunu düşünürüm hep. Öyle olmasaydı karıncalar kış gelmeden yuvalarına akıl almaz bir düzenli telaş içinde yem depo eder miydi, yuvanın yollarını, havalandırma sistemini gözden geçirir miydi, magmanın ne zaman yer kabuğunu itip, parçalayacağını insanoğlu henüz kestiremiyor ama onun saati tıkır tıkır şaşmaz biçimde işliyor. Denemelerine devam...

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


S.Nazan Keskin Diğer Yazıları

08 Mart 2017 - YETMEZ AMA, ŞİMDİLİK…
08 Şubat 2017 - TERCİH MESELESİ
17 Ekim 2016 - YAZMASAYDIM ÇATLARDIM
19 Temmuz 2016 - 16 TEMMUZ; FAŞİZMİN SON PROVASIDIR.
24 Ekim 2015 - NEREDE KALMIŞTIK?
14 Mayıs 2015 - FITRAT!
16 Nisan 2015 - MİLLETÇE “TIK”LIYORUZ
19 Mart 2015 - MART KAPIDAN BAKTIRIR
27 Şubat 2015 - ÖFKENİZİN ADINI DOĞRU KOYUN!
16 Şubat 2015 - ÖZGECAN
22 Ocak 2015 - RAFTAKİ ADALET, TUTSAK DEMOKRASİ
18 Ocak 2015 - İSRAF OLACAKSAN DOĞMA ÇOCUK!
23 Ocak 2014 - “EĞİLMEDEN BÜKÜLMEDEN”
10 Ocak 2014 - BASIN SUSTURULMUŞSA BİR ÜLKE NASIL KONUŞUR?
09 Aralık 2013 - “Alelade politikacılıkla milleti parçalamak ihanettir.”
06 Aralık 2013 - Seçmek ve Seçilmek
10 Mayıs 2013 - Bu kavga faşizme karşı, bu kavga hürriyet kavgasıdır.
06 Nisan 2013 - Cumhuriyet Devrimi ve Kadın
Ana Sayfa | İletişim | G.Başkanlarımız | Demokrasi Şehitleri | Tüzük | Atatürk | İlkeleri | Hakkında Söylenen | Kurduğu Kurumlar | Kurtuluş Savaşları | Kadın Kahramlar | Uğur Mumcu 24 Ocak 1993
CH