Ana Sayfa > Site Yazarları

ŞAHAP OSMAN ARAS - osmanaras@ttmail.com
İSTİKLAL SAVAŞIMIZIN KADIN KAHRAMANLARI
08 Ağustos 2015 - 2079 okunma

 
       İSTİKLAL  SAVAŞIMIZIN KADIN KAHRAMANLARI
       Birinci Dünya Savaşının galibi İngilizler Karadeniz Bölgesini, Kafkaslar’ı ve de Irak’taki petrol yataklarını işgal ederken, İtalyanlar Antalya’ya asker çıkararak Konya’ya kadar ilerlemişti. Fransızlar ise, Güneydoğu İllerimizi ve Çukurova’yı işgal ettiler. Buradaki Ermenilerden Fransız Lejyon Birliklerine oluşturarak, onların masum halkımıza her türlü zulmü yapmalarına yardımcı oldular. İşgalci emperyalistlere karşı direnen halkımız, yurdun  her yerinde özsavunmaya  geçti. Ordumuzun yeniden kurularak,  savaşı üstlendiği 1920 yılının sonuna kadar, Batı ve Güney Cephesindeki düşman işgallerine, gönüllü milis (gerilla) kuvvetlerimizle karşı koyduk. Ulusumuzu en çok rencide eden olay ise, 15 Mayıs 1919’da  İzmir’in Yunanlılar tarafından işgali oldu. Orada İlk kurşunu sıkan Şehit Gazeteci Hasan Tahsin’in kanı yerde kalmadı. Türk halkı ve özellikle de kadınlarımız, 400 yıl Osmanlı yönetiminde kalan Yunanlıların can evimize saldırması karşısında ayaklandı. İSTANBUL’da, BALIKESİR’de, NAZİLLİ’de, ALAŞEHİR’de, SİİRT’te, EDİRNE’de, AMASYA’da, ISPARTA - SİVAS - BALIKESİR - KONYA ve KASTAMONU’ da…Kısacası, Aziz Vatanımızın her yerinde mitingler düzenlendi. “Müdafaa-i Hukuk” örgütlenmeleri gerçekleştirildi. 
 
               
         HALİDE EDİP HANIM (1884 – 1964)
         ATATÜRK’ün Samsun’a vardığı 19 Mayıs 1919 günü İstanbul’da Fatih Meydanında düzenlenen mitingde, binlerce Türk kadınına seslenen Halide Edip Hanım şöyle haykırıyordu:“Türk ve Müslüman bugün en kara gününü yaşıyor. Gece karanlık bir gece. Fakat, insan hayatında sabahı olmayan gece yoktur!” Fatih Mitingini, Üsküdar ve Sultanahmet mitingleri izledi. 1919 yılındaki Erzurum ve Sivas Kongrelerinin ardından toplanan son Osmanlı Meclisinde, 28 Ocak 1920’de kabul edilen Misak-ı Milli (Ulusal Ant) işgalcileri çok öfkelendirmişti. İngilizler, 16 Mart 1920 günü bir baskın düzenleyerek, Meclis’i dağıttılar. Bir çok Milletvekilini tutuklayarak, Malta Adasına sürgün ettiler. Bunun üzerine Halide Edip Hanım, Eşi Dr. Adnan (ADIVAR) Beyle birlikte İstiklal Savaşına katılmak için, ANKARA’ ya kaçtı. Adnan Bey 23 Nisan 1920 günü toplanan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Hükümetinin ilk Sağlık Bakanı oldu. Halide Edip Hanım ise, İzmir’ in kurtuluşuna kadar Başkomutanlık Karargahında ve de gönüllü olarak Kızılay’da görevler üstlendi. Savaş anılarını “Türk’ün Ateşle İmtihanı” adlı kitabında topladı.
 
     ANADOLU’DAKİ İLK KADIN ÖRGÜTLENMESİ
     4 Eylül 1919’da toplanan, “Ya İstiklal, Ya ölüm!” kararıyla İstiklal Savaşımızı başlatan Sivas Kongresinin ardından, Anadolu’daki ilk kadın örgütlenmesi de yine Sivas’ ta gerçekleştirildi. Sivas Valisi Reşit Paşa’nın Eşi Melek Hanım’ın önderliğinde “Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti” kuruldu. Derneğin kuruluş dilekçesi 26 Kasım günü Valiliğe sunulmuş; Tüzüğü 9 Aralık 1919 tarihinde onaylanarak, kuruluş işlemleri tamamlanmıştır. Bu derneğin Kurucu Yönetim Kurulunu oluşturan dört vatansever kadın; Melek Reşit, Samiye Tevfik, Şefika Kemal ve Emine Refik Hanımlardır. (NOT: Soyadı Yasası’nın kabul edildiği 1934 yılı öncesinde, bayanların adlarına evli oldukları takdirde Eşlerinin/evli değillerse Babalarının adı eklenirdi.)
 
İSTİKLÂLİMİZ İÇİN SAVAŞAN KAHRAMAN NİNELERİMİZ
         İlginç bir rastlantı, İstiklal Savaşındaki kadın kahramanlarımızın çoğunun adı Fatma’dır. Örneğin; Tarsus’lu Fatma, Gaziantep’li Yirik Fatma ve Mudurnu’lu Fatma Hanımlar  ünlüdür. Ancak, içlerinde en ünlüsü, “Erzurum’lu Kara Fatma” diye anılan, Fatma Seher Hanımdır. Derviş Bey adına bir Subayın eşi olan Fatma Seher Hanım, Yusuf Abdal Ağa’nın kızıdır. 1912-1913 Balkan savaşında, Edirne’de Bulgar zulmünü yaşamıştır. Eşi Binbaşı Derviş Bey, Birinci Dünya Savaşının sonlarına doğru Kafkas Cephesine gönderilmiş ve  orada Şehit düşmüştür. Dul kalan Fatma Hanım, çocuklarıyla birlikte Van’daki ailesinin yanına göç ederek, kardeşi Mehmet Çavuşla birlikte, Ermeni zulmüne karşı direnmek için gönüllülerden oluşan 150 kişilik bir Süvari (Atlı) Milis Müfrezesi kurmuştur.
 
VE DİĞERLERİ…
       İzmir’li Ayşe Hanım (Gazi Ayşe Altıntaş); Kastamonu’lu Şehit Şerife Bacı; İstanbul’lu Asker Saime Hanım; Aydın Cephesinde savaşan İmamköylü Çete Emir Ayşe Efe, Çiftlikköylü Kübra Hanım ve Ayşe Onbaşılar; Tarsus’lu Adile Onbaşı; Adana Cephesinde savaşan Şehit Tayyar Rahmiye Hanım, Melek ve Hatice Hanımlar… Ve daha niceleri… Onların kahramanlıkları ciltlere sığmaz. Örneğin, Gördes’li Makbule Hanım, 1922 yılında 21 yaşında taze bir gelin, Usturumca’lı yiğit Halil Efe’nin Eşidir. Demirci Kaymakamı İbrahim Ethem (AKINCI) Bey’in komuta ettiği Akıncı Milis Müfrezesinde Eşiyle birlikte görevli iken, AKHİSAR-SINDIRGI arasındaki KOCAYAYLA’da Yunanlılarla savaşarak, Şehit düşmüştür. Şimdi ise, gönüllerimizde yaşıyor: Çünkü, Şehitler Ölmez !
 
         İstiklal (Bağımsızlık) Savaşı cephede kılıç, süngü ve iman gücüyle; cephe gerisinde ise, kadınlarımızın yönetimindeki kağnıların lojistik desteğiyle kazanılmıştır. İstanbul’daki depolardan kaçırılan savaş malzemesi Karadeniz’deki İNEBOLU İskelesine indiriliyor; orada –öküzlerin çektiği- kağnılara yüklenerek, KASTAMONU-ANKARA üzerinden Batı Cephesi’ne ulaştırılıyordu. Birinci Dünya Savaşından sağ olarak dönebilen erkeklerin çoğu hasta, yaralı ve sakattı. Kahraman Ninelerimiz hem onlara baktı, hem tarlaya tohumu ekip hasadı topladı ve hem de cepheye giyecek, yiyecek ve cephane taşıdı. Yağışlı havalarda bebeğinin üstündeki battaniyeyi alıp, taşıdığı malzemenin üzerine örttü.
 
Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK: “Dünyada hiçbir milletin kadını, ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım; milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu kadını kadar himmet gösterdim diyemez !” diyor… İstiklal Savaşımızın tüm Kadın Kahramanlarını hürmet, minnet ve rahmetle anıyoruz.
 
ŞAHAP OSMAN ARAS, Tarihçi Yazar - İZMİR
     
 

Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


ŞAHAP OSMAN ARAS Diğer Yazıları

12 Ocak 2017 - KARŞIYAKA’NIN ONURU
15 Kasım 2016 - GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER...
02 Kasım 2016 - CUMHURİYETİMİZİN 93. YILI KUTLU OLSUN
25 Mart 2016 - ÇANAKKALE ZAFERİMİZİN 101. YILI
24 Mart 2016 - 3 MART 1924-CUMHURİYETİMİZİN TEMEL YASALARI
31 Ekim 2015 - CUMHURİYET MARŞI
27 Ekim 2015 - CUMHURİYET VE DEMOKRASİ
08 Eylül 2015 - İZMİR'İN DAĞLARINDA ÇİÇEKLER AÇAR
11 Ağustos 2015 - GAZİ AYŞE ALTINTAŞ
11 Ağustos 2015 - GAZİ MİLİS ÜSTEĞMEN FATMA SEHER HANIM (KARA FATMA)
24 Temmuz 2015 - Lozan Barış Antlaşmasının 92. Yılı Kutlu Olsun !
GENEL BAŞKAN

Hüseyin Emre ALTINIŞIK
Atatürkçü Düşünce Derneği
Genel Başkanı

Atatürk Resimli Hediyelikler
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
Radyo
TRT TÜRKÜ
T
TRT NAĞME

Atatürk Siteleri

İşte Atatürk.comAtatürk İnkilaplari.comÖnerilen Siteler
Ana Sayfa | İletişim | G.Başkanlarımız | Demokrasi Şehitleri | Tüzük | Atatürk | İlkeleri | Hakkında Söylenen | Kurduğu Kurumlar | Kurtuluş Savaşları | Kadın Kahramlar | Uğur Mumcu 24 Ocak 1993
CH