Ana Sayfa > Site Yazarları

ŞAHAP OSMAN ARAS - osmanaras@ttmail.com
KARŞIYAKA’NIN ONURU
12 Ocak 2017 - 2665 okunma

KARŞIYAKA’NIN ONURU
                      Ş.Osman ARAS (*)            İzmir/Karşıyaka, Ebedi Başkomutanımız Gazi M.Kemal ATATÜRK’ün üç önemli hatırasına sahip bulunmaktadır. Bunlardan ilki; Gazi Paşa’nın “İplikçizade’lerin Köşkü”nü onurlandırmasıdır. İzmir 9 Eylül 1922’de Yunan işgalinden kurtarıldıktan sonra, Başkomutan bu Köşkte misafir edilmiştir. Ancak, Karşıyaka’nın bu mutluluğu, 13 Eylül’de Basmane’deki Ermeni Mahallesinde, birkaç yerde birden başlatılan, “İzmir Yangını” nedeniyle tatsız bir şekilde sona ermiştir. Başkomutan, o günden sonra Ankara’ya döneceği 29 Eylül gününe kadar, “Uşakizade’lerin” Göztepe’deki Köşkünde kalmıştır. Şimdilerde, Özel Türk Kolejinin yerleşkesi içinde kalan bu tarihi köşkün sahibi, ünlü eğitimci/merhum Bahattin Tatış (1919-2008) büyük bir özveriyle köşkü restore ettirerek, halkımızın ziyaretine açmış bulunmaktadır.
 
            Maalesef, aynı hassasiyet Karşıyaka’daki “İplikçizade Köşkü” için gösterilmemiştir. Şimdilerde, Karşıyaka Nikah Dairesinin karşısında kalan tarihi köşk yıkılarak, bunun yerine “Çağlayan Apartmanı” dikilmiştir. İplikçizade’ler bu köşkü bir Levanten’den satın aldıkları için bazı kaynaklarda adı, “Alatini Köşkü” diye geçmektedir. 1921 yılında İzmir’e gelen Yunan Kralı Kostantin de, bu köşkte kalmıştır. Ne yazık ki, yerli Rumlarca yere serilen Şanlı Bayrağımızı çiğnemek gafletine kapılmıştır. Başkomutan Gazi Paşa’ya da, aynı yere serilen Yunan bayrağını çiğneyerek köşke girmesi rica edildiği halde; O büyük insan; ”Bayrak bir milletin onur timsalidir” demiş ve bu isteği reddederek, tüm insanlığa anlamlı bir uygarlık dersi vermiştir.
 
            ZÜBEYDE HANIM KARŞIYAKA’DA
            ATATÜRK’ün Annesi Zübeyde Hanım, Balkan Savaşı felaketinden sonra, kızı Makbule Hanım’la birlikte göç ettiği İstanbul’da bir türlü huzura kavuşamamıştır. Emperyalist devletlerin Anadolu’daki işgallerine karşı Milli Mücadele’yi başlatan, canpâresi Oğlu’nun Padişah yönetimi tarafından idam cezasına çarptırılmış olması, sağlığını büsbütün mahvetmiş; ayaklarına felç (nüzül) inmiştir. Başkomutan Gazi Paşa, üç yıllık hasretin ardından Muhterem Annesine (Haziran 1922’de) Adapazarı’nda kavuşabilmiş; dönüşünde O’nu yanına alarak, Ankara’ya getirmiştir. Ancak, Ankara’nın sert “bozkır” havası sağlığını daha da bozduğundan; Zübeyde Annenin “hava değişimi” için 13 Aralık 1922’de, Başyaver Salih (Bozok) Bey ile birlikte İzmir’e gitmesi uygun görülmüştür.  
 
            Zübeyde Hanımı getiren tren ertesi gün Karşıyaka İstasyonu’na vardığında, kendilerini Garp Cephesi Kurmay Başkanı Asım (Gündüz) Bey ile Latife Hanım karşılamıştır. Misafirler, yine Uşakizade’lere ait olan, Karşıyaka Tren İstasyonu’nun yakınındaki diğer köşke yerleştirilmişlerdir. Burada, İzmir’in en ünlü Hekimleri ve bizzat Latife Hanım, ATATÜRK’ün Annesini şifaya kavuşturmak için yoğun çaba harcamışlardır. Ancak, uygulanan tedaviler maalesef sonuçsuz kalmış; Zübeyde Hanım 14 Ocak 1923 günü (66 yaşında iken) Hakkın rahmetine kavuşmuştur. O’nun Karşıyaka’da misafir edilip, tedavi gördüğü “Uşakizade Latife Hanım Köşkü” Vilayetin ve Karşıyaka Belediyesinin ortak çalışması ile restore edilmiş olup; halkımızın ziyaretine açık bulunmaktadır.
 
            Zübeyde Hanım vefat ettiği gün, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa, Kocaeli/İzmit Bölgesindeki askeri birliklerimizi denetlemek için, trenle Ankara’dan yola çıkmıştı.  Annesinin ölüm haberi Eskişehir’de kendisine ulaştırıldığında, tarihi bir karar vermesi gerekecektir. Cenaze töreni için İzmir’e mi gidecek; yoksa, “vatan hizmeti” için Kocaeli istikametinde, yoluna devam mı edecekti?... Mütareke (Ateşkes) koşullarında, bir yönde Annesinin cenazesi; diğer yönde, O’nu bekleyen Mehmetçikler vardı… Başkomutan, bütün yaşamında olduğu gibi, vazifeye birinci önem ve öncelik vererek, trenin yönünü Kocaeli’ye çevirmiştir.
 
            Zübeyde Hanımın cenazesi, Başyaver Salih (Bozok) Bey sorumluluğunda; 15 Ocak günü öğle vaktinde kılınan namazın ardından, Karşıyaka’daki “Ferik Hacı Osman Paşa Camisi”nin avlusuna defnedilmiştir… Yamanlar’dan getirilerek, mezarına dikilmiş bulunan bir kaya kütlesinin önündeki mermer kitabede; “ATATÜRK’ÜN ANNESİ ZÜBEYDE HANIMEFENDİ BURADA YATMAKTADIR. ÖLÜMÜ: 1923” diye yazar… Mezarın her türlü gösterişten uzak tutulması, bizzat ATATÜRK’ün direktifidir. Zübeyde Hanım’ın manevi varlığı, İzmir’imizin ve özellikle de, Karşıyaka’nın en büyük onurudur.
(*) Şahap Osman ARAS, E.Kurmay Albay-Tarihçi Yazar (2017-İZMİR)
              


Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


ŞAHAP OSMAN ARAS Diğer Yazıları

15 Kasım 2016 - GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER...
02 Kasım 2016 - CUMHURİYETİMİZİN 93. YILI KUTLU OLSUN
25 Mart 2016 - ÇANAKKALE ZAFERİMİZİN 101. YILI
24 Mart 2016 - 3 MART 1924-CUMHURİYETİMİZİN TEMEL YASALARI
31 Ekim 2015 - CUMHURİYET MARŞI
27 Ekim 2015 - CUMHURİYET VE DEMOKRASİ
08 Eylül 2015 - İZMİR'İN DAĞLARINDA ÇİÇEKLER AÇAR
11 Ağustos 2015 - GAZİ AYŞE ALTINTAŞ
11 Ağustos 2015 - GAZİ MİLİS ÜSTEĞMEN FATMA SEHER HANIM (KARA FATMA)
08 Ağustos 2015 - İSTİKLAL SAVAŞIMIZIN KADIN KAHRAMANLARI
24 Temmuz 2015 - Lozan Barış Antlaşmasının 92. Yılı Kutlu Olsun !
GENEL BAŞKAN

Hüseyin Emre ALTINIŞIK
Atatürkçü Düşünce Derneği
Genel Başkanı

Atatürk Resimli Hediyelikler
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
Radyo
TRT TÜRKÜ
T
TRT NAĞME

Atatürk Siteleri

İşte Atatürk.comAtatürk İnkilaplari.comÖnerilen Siteler
Ana Sayfa | Sözleri | İletişim | G.Başkanlarımız | Demokrasi Şehitleri | Tüzük | Atatürk | İlkeleri | Hakkında Söylenen | Kurduğu Kurumlar | Kurtuluş Savaşları | Kadın Kahramlar
CH