Ana Sayfa > Site Yazarları

ŞAHAP OSMAN ARAS - osmanaras@ttmail.com
Lozan Barış Antlaşmasının 92. Yılı Kutlu Olsun !
24 Temmuz 2015 - 1408 okunma

Lozan Barış Antlaşmasının 92nci Yılı Kutlu Olsun !
İttihat Terakki’nin sınırsız ihtirasları yüzünden sürüklendiğimiz Birinci Dünya Savaşı, iki bloğa ayrılan batılı emperyalizmin ilk küresel paylaşım savaşıdır. Her iki bloğun da öncelikli hedefi; Osmanlı Devletini parçalamak ve Ortadoğu’daki petrol yataklarını ele geçirmekti. Eğer, Alman İmparatorluğu, İngiltere’nin liderliğindeki İtilaf Devletlerine karşı zafer kazanmış olsaydı bile, kaderimiz değişmeyecekti. Çünkü bu kez, İstiklal Savaşımızı Alman emperyalizmine karşı yapmak zorunda kalacaktık.
 
            Osmanlı’nın son 250 yıllık tarihinde, Mehmetçiğin kanı ve canı pahasına kazandığı savaşlar konferans masalarında kaybedilmiştir. İşte Lozan, bu açıdan da çok önemlidir.İstiklal Savaşında kazandığımız zaferleri diplomaside de kazanarak, 24 Temmuz 1923 günü İtilaf Devletlerine Lozan’da Barış Antlaşmasını imzalatmışızdır. Bu Antlaşma Türkiye Cumhuriyetinin küresel tapu senedidir.Bazı ihanet odakları; “bu Antlaşmanın 100 yıllık bir süreyi kapsadığı”, “2023 yılında sona ereceği”  propagandasını yayarak, milletimizin zihinlerini bulandırmaya çalışmaktadır. Bu söylemlerin hiçbir dayanağı yoktur. Bu, onların karanlık emellerini açığa çıkaran, hain bir tuzaktır. Asıl, 2023’de onlar sona erecek;“Türkiye Cumhuriyeti ilelebed payidar kalacaktır.”
 
      LORD CURZON’UN  İSMET PAŞAYA  SÖYLEDİKLERİ
      Bir Lozan akşamında, İngiliz Dışişleri Bakanı Lord Curzon İsmet Paşa’nın karşısında oturmakta ve görüşmelerde İsmet Paşa’nın ödünsüz, katı bir tutum izlemesinden yakınmaktadır:“Aylardır müzakere ediyoruz. İstediklerimizin hiçbirini alamıyoruz. Biliniz ki, geri çevrilen isteklerimizin hepsini cebimize atıyoruz. Yorgun ve fakir bir ulussunuz. Memleketiniz harap. Yarın, bunları tamir etmek ve kalkınmak için, bizden yardım isteyeceksiniz. Para bende, bir de (ABD’yi kastederek) onlarda var. O zaman, cebimizdekileri  birer birer önünüze koyacağız.”
 
      İsmet Paşa ise, asla sarsılmaksızın, Lord Curzon’a, ATATÜRK’ün Dışişleri Bakanına yaraşan şu yanıtı verir:Biz haklıyız. Lozan’da hakkımızı mutlaka alacağız. Bugün biz bunları alalım. Şayet, yarın kapınıza gelirsek, siz de dilediğinizi yaparsınız.”İsmet Paşa bu yanıtı verirken, ulusumuza ve devletimize sonsuz bir güven duyarak; kimseye avuç açmadan,  kalkınacağımızı hesaplıyordu. Onlar (ATATÜRK ve İNÖNÜ) bunu başardılar. Günümüzde ise; milli gelirimizin yarısı tutarında iç/dış toplam borç yükünü omuzlarımızda taşıyoruz.Türkiye, son 10 yılda, Cumhuriyetimizin ilk 80 yılındaki toplam borçtan iki kat daha fazla borca girmiştir. T.C.vatandaşları olarak bunu sorgulayıp, hesabını da sorabiliyor muyuz?
      (*) Şahap Osman ARAS- E. Kurmay Albay,Tarihçi Yazar -İZMİR

Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


ŞAHAP OSMAN ARAS Diğer Yazıları

12 Ocak 2017 - KARŞIYAKA’NIN ONURU
15 Kasım 2016 - GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER...
02 Kasım 2016 - CUMHURİYETİMİZİN 93. YILI KUTLU OLSUN
25 Mart 2016 - ÇANAKKALE ZAFERİMİZİN 101. YILI
24 Mart 2016 - 3 MART 1924-CUMHURİYETİMİZİN TEMEL YASALARI
31 Ekim 2015 - CUMHURİYET MARŞI
27 Ekim 2015 - CUMHURİYET VE DEMOKRASİ
08 Eylül 2015 - İZMİR'İN DAĞLARINDA ÇİÇEKLER AÇAR
11 Ağustos 2015 - GAZİ AYŞE ALTINTAŞ
11 Ağustos 2015 - GAZİ MİLİS ÜSTEĞMEN FATMA SEHER HANIM (KARA FATMA)
08 Ağustos 2015 - İSTİKLAL SAVAŞIMIZIN KADIN KAHRAMANLARI
Ana Sayfa | İletişim | G.Başkanlarımız | Demokrasi Şehitleri | Tüzük | Atatürk | İlkeleri | Hakkında Söylenen | Kurduğu Kurumlar | Kurtuluş Savaşları | Kadın Kahramlar | Uğur Mumcu 24 Ocak 1993
CH