Ana Sayfa > Site Yazarları

S.Nazan Keskin - snkeskin@add.org.tr
MİLLETÇE “TIK”LIYORUZ
16 Nisan 2015 - 1356 okunma

MİLLETÇE “TIK”LIYORUZ
 
Gözünü seveyim internetin;  nasıl kolaylaştırdı hayatımızı.
Mesela alışveriş; neydi o eskiden çarşı pazar gez, elinde torbalarla ter içinde. Şimdi her şey bir “tık”la kapına gelsin. Elbise mi lazım? Bir tıkla  hoop sepete. Beyaz eşyadan tut da çocuk bezine istediğin her şey var.  Kargo firmaları paket taşımaya yetişemez oldular. Bankalar bile krediyi internetten verir oldular. Akıllı telefonlar peynir ekmek gibi gidiyor. Evde,işte,yolda herkes, her an dünyayla bağlantılı. Maazallah bir an bağlantı kopsa sanki hayat duracak. Eli ayağına dolaşıyor, ne yapacağını bilemiyor bir acaip boşluk hissi sorma gitsin.
Pek çok işini internet üzerinden halledebiliyor olmak büyük rahatlık kabul ama… bir de sosyal paylaşım sitelerinin kullanımı var ki, evlere şenlik!
Dünyada bir “paylaşma” çılgınlığı almış başını gidiyor. Milyonlarca kullanıcı yüzlerce binlerce arkadaşı (!)(?) ile yaptığı her şeyi paylaşır oldu. Neredeyse herkes herkesin nereye gittiğini, kiminle olduğunu, ne yediğini, hatta ne zaman uyuduğunu biliyor. Anamıza vermediğimiz bilgiyi birçoğunu tanımadığımız insanlara gönüllü verir olduk.
Sanal dünyada her şey bir “tık”a bağlı. İster dünyayı gez, ister haber sitelerini, istersen arkadaşlarını. Bak bakalım ne yapıyorlar? Kapı komşunla bile ekrandan sohbet edebilirsin.  Misafir derdi bitti. Kurabiye, çörek börek tarifleri ekranda geziyor herkes kendi yapsın kendi yesin. İnsan rahata çabuk alışıyor.
Sosyal paylaşım sitelerine bir kez girdik ya, dünyadan geri kalmak bizi bozar. Eller aya giderken biz neden yaya kalalım? Bizim neyimiz eksik (!)? Başladık milletçe “tık”lamaya… O gün bu gündür parmaklara kuvvet klavye başındayız. Eskiden bazıları ülkeyi rakı sofrasında kurtarırlardı şimdilerde klavye başında…
            Ağaçlar mı katlediliyor? Termik santral mi yapılacak, Nükleer mi? HES lerin kuruttuğu dereler, susuz kalan tarlalar… Yalan, talan, haksızlık, hukuksuzluk, hırsızlık? Havamız, suyumuz, toprağımız sermayeye peşkeş mi çekiliyor? İnsanlarımız bir birine düşürülüyor, ayrıştırılıyor, parçalanıyor mu? Hemen gir internete, bir tık; hoooppppp haber sosyal medya sayfanda. İçin rahat olabilir, nasılsa birileri tüm bunlar için yağmur çamur, kar kış kıyamet, ağustos sıcağı, güz rüzgarı demeden mücadele ediyor. Onlar meydanlarda biber gazı, toma suyu, cop, sopa ile saçlarından sürüklenip karınlarından tekmelenirken sen de onların fotoğraflarını bir tıkla paylaşırsın destek için… Ekranda ağzı burnu kan revan içinde bir öğretmen, altında bin bilmem kaç beğeni!!!
 Millet adalet arıyor, Barolar cüppeleriyle Gündoğdu’da, eminim meydandakinden daha çok insan, ekran başında ilk fotoğrafları paylaşmak için apartta bekliyor. Sanırsınız ki herkes gazeteci, haber atlatma derdinde!
Kadınlara taciz, dayak, tecavüz, kurşun, bıçak, ateş… Buna tek “tık” da yetmez, birkaç yerde, birkaç kez paylaşmak gerek. “Kadına karşı şiddete hayır” diyenlere şiddet uygulayan polise karşı durduğu için saçlarından sürüklenerek götürülen kadının haberini de paylaş ki, görev eksik kalmasın. . Ohhhh ferahladın değil mi? Görevini yapmak böyledir işte, içi serinler insanın. Çayını da soğutma bu arada. Yemeğin hazır mı? Akşam eve gelen eşinin karnı açsa canından olmayasın! Fetvayı aldılar artık gözünün yaşına bakmaz yer valla! En iyisi onun bilgisayarını da hazırla önüne koy, o gezinip “tık” larken sen iki yumurta kırıverirsin.
Milletvekili seçimine az kaldı. İktidarı değiştireceğiz diye yola çıkanlar, birbirlerine dalaşıyorlar. İktidara oy verenleri ikna etmek için uğraşacaklarına bir birlerinin açıklarını bulmak için harcıyorlar enerjilerini. Aynı seçmen havuzundan oy kapma derdindeler. “Tencere dibin kara” paylaşımları gırla… Paylaşmazsak olur mu? Öğrenmesin mi insanlar, oy verecekler sonuçta. Aynı bölgede birinin 3. sıra adayı, öbürünün 2. sıra adayı, diğerinin 5. sıra adayı iyi… Ne olacak oy verirken? Tek tek milletvekillerini seçsek sorun yok. Seç beğen al.
Birileri kapıları tıklayıp insanlara dokunuyorlar ama olsun, sonuçta hepsi tık.
 Aslında şu seçim işini de internetten yapsalar ne iyi olurdu. Bir “tık” la işlem tamam. Hile hurda karıştırmasalar biz bu işi hallederiz de, dünya alemin ağzını açık bırakırız!!!
 
Milletçe “tık”lıyoruz sevdik biz bu işi…
 
NOT: İnternet sitesinde yazan biri için tuhaf bir yazı dediğinizi duyar gibiyim. E canım kişi kendinden bilir işi… Off çuvaldızı batırdığım yer de hala acıyor!..

S. Nazan Keskin
Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (1):
  ali Karlıdağ:
[18.04.2015 - 12:42]  
Eleştiri,öz eleştiri olarak da yazmış olsanız bir gerçeğin altını çizmişsiniz.Atatürk "Çalışmadan yorulmadan yaşayanlar önce şeref ve haysiyetlerini, sonra özgürlüklerini kaybederler" derken; Hasan Ali Yücel Atatürk'ün "Türkiye nasıl kurtulur" sorusuna "Kurtarıcı aramadığı zaman"yanıtı dikkat çektiğin sıkıntının panzehiri olmalı.Teknolojinin getirdiği alış veriş, eğlence rahatlığı güzel."Ayağını yorganına göre uzatmamak" Sanal alanda varmış gibi görünen hak ve özgürlükler sokakta, yaşamın içinde yoksa, sende yoksun, sanal alemin içinde tutsak alınmışsın demektir.Ödülün büyük,riskin az olduğu sunumlar büyük tuzaklara gebedir. Kaldı ki sanal alemin özgürlüğü de günümüzde söylenemez.Sorunun ilacı bence yukarıdaki iki özlü sözde aranmalıdır.Saygı ile.

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


S.Nazan Keskin Diğer Yazıları

08 Mart 2017 - YETMEZ AMA, ŞİMDİLİK…
08 Şubat 2017 - TERCİH MESELESİ
17 Ekim 2016 - YAZMASAYDIM ÇATLARDIM
19 Temmuz 2016 - 16 TEMMUZ; FAŞİZMİN SON PROVASIDIR.
24 Ekim 2015 - NEREDE KALMIŞTIK?
14 Mayıs 2015 - FITRAT!
19 Mart 2015 - MART KAPIDAN BAKTIRIR
27 Şubat 2015 - ÖFKENİZİN ADINI DOĞRU KOYUN!
16 Şubat 2015 - ÖZGECAN
22 Ocak 2015 - RAFTAKİ ADALET, TUTSAK DEMOKRASİ
18 Ocak 2015 - İSRAF OLACAKSAN DOĞMA ÇOCUK!
23 Ocak 2014 - “EĞİLMEDEN BÜKÜLMEDEN”
10 Ocak 2014 - BASIN SUSTURULMUŞSA BİR ÜLKE NASIL KONUŞUR?
30 Aralık 2013 - İNSANLIĞA SİPARİŞİM VAR
09 Aralık 2013 - “Alelade politikacılıkla milleti parçalamak ihanettir.”
06 Aralık 2013 - Seçmek ve Seçilmek
10 Mayıs 2013 - Bu kavga faşizme karşı, bu kavga hürriyet kavgasıdır.
06 Nisan 2013 - Cumhuriyet Devrimi ve Kadın
Ana Sayfa | İletişim | G.Başkanlarımız | Demokrasi Şehitleri | Tüzük | Atatürk | İlkeleri | Hakkında Söylenen | Kurduğu Kurumlar | Kurtuluş Savaşları | Kadın Kahramlar | Uğur Mumcu 24 Ocak 1993
CH