Ana Sayfa > Site Yazarları

VELİ ÇITAK - addurlasubesi@gmail.com
PARALAR ABD YE, SİLAHLAR MÜSLÜMANLARA
23 Mayıs 2017 - 1661 okunma

PARALAR ABD YE, SİLAHLAR MÜSLÜMANLARA

ABD Başkanı Donald Trump’ın ilk yurtdışı ziyareti Suudi Arabistan’a. Hemen 110 milyar dolarlık silah anlaşması olmak üzere 380 milyar dolarlık iş anlaşması yaptı.

Çok para hesaplarının içinden çıkamayız. Biz 110 milyar dolardan konuşalım. 110 milyar dolar, yani yaklaşık 500 milyar Türk lirası Türkiye Cumhuriyeti’nin bir yıllık bütçesine yakın(Türkiye’nin 2017 yılı bütçesi 645.1 milyar lira gider, 598.3 milyar lira gelir. Bu para Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bütün maaş, eğitim, savunma, yol, yatırım, teşvik yardım makam arabaları vb. aklınıza ne geliyorsa yapılan giderlerin toplamı).

Müslümanlığın merkezi Suudi Arabistan Türkiye’nin bir yıllık bütün harcamalarının tutarına yakın silahı ne yapacak? Müzeye koymayacak herhalde. Her yıl sürekli silah alırlar, demek ki onlar tükeniyor, yenilerine gereksinimi var. En çok Yemen’le savaştı, Irak’ta kendine yakın gruplara yardım ediyor, destekliyor, Suriye yönetimine karşı savaşanlara Türkiye ile birlikte destek veriyor, İran’la çok gergin. Yani, bu ülkelere ve insanlara karşı kullanacak, başka bir olasılık yok. Sözünü ettiğimiz ülke ve grupların hepsi Müslüman. Müslümanların evleri, köprüleri yıkılacak, insanları, çocukları ölecek.

Kral ve ailesi Trump’ın işbilirliğinden çok etkilenmiş olacak ki ülkedeki en büyük sivil onur madalyası olan Kral Abdülaziz madalyasını takdim etti.

Müslümanların hep karşısında ve düşmanı olan İsrail’e karşı şimdiye kadar hiç silah kullanmadı şimdiden sonra da kullanacağına dair işaret yok. Başka bir not: Amerika silahı verirken nerelerde kullanamayacağını da şart koşuyor sanıyorum.

Gelelim Amerika tarafına: Trump ilk gezisinde Müslümanların merkezi Arabistan’ı, Yahudiliğin merkezi İsrail’i, Hıristiyanlığın merkezi Vatikan’ı, papayı ziyaret edecek. Oralara da silah satacak mı özellikle dikkatle izleyeceğim. Ama bu ziyaretlerin, onyıllardır çalıştıkları ve uyguladıkları küreselleşmenin bir parçası olan dinler arası diyaloga hizmet ettiği açık.

İşin ekonomik yanına gelince; 380 milyar dolarlık(Türkiye bütçesinin yaklaşık 3 katı yani Türkiye nin 3 yıllık harcamaları) ticari anlaşma. Bu para Müslüman bir ülkeden ABD nin işadamına, işçisine, yatırımcısına gidecek. Hani şu “islam ülkeleri terörist” deyip onları ülkesine almak istemeyen ABD ye.

Paralar ABD ye, silahlar Müslümanlara.

Trump hakkında “agresif, görevini yapamaz, insan haklarına saygısız” diyenler de ülkesine dönüşte onu herhalde daha bir sevgiyle karşılayacaklardır. 22.5.2017

Veli ÇITAK (Atatürkçü Düşünce Derneği Urla Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı)


Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


VELİ ÇITAK Diğer Yazıları

GENEL BAŞKAN

Hüseyin Emre ALTINIŞIK
Atatürkçü Düşünce Derneği
Genel Başkanı

Atatürk Resimli Hediyelikler
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
Radyo
TRT TÜRKÜ
T
TRT NAĞME

Atatürk Siteleri

İşte Atatürk.comAtatürk İnkilaplari.comÖnerilen Siteler
Ana Sayfa | Sözleri | İletişim | G.Başkanlarımız | Demokrasi Şehitleri | Tüzük | Atatürk | İlkeleri | Hakkında Söylenen | Kurduğu Kurumlar | Kurtuluş Savaşları | Kadın Kahramlar
CH