Ana Sayfa > Site Yazarları

S.Nazan Keskin - snkeskin@add.org.tr
RAFTAKİ ADALET, TUTSAK DEMOKRASİ
22 Ocak 2015 - 1386 okunma

RAFTAKİ ADALET, TUTSAK DEMOKRASİ
 
"İnsanlara can güvenliği sağlayamamış bir düzene, "Hukuk Devleti",
Devrimcilerin faili meçhul cinayetlere kurban gittiği bir düzene, "Demokrasi",
Yolsuzlukların devlet yetkililerini sardığı bir düzene "Anayasa Düzeni" denilemez.
Bu, katiller demokrasisidir, bu, hırsızlar düzenidir!.."
                                                                                               Uğur Mumcu
 
 
             1950'lerden bu yana çoğunlukla Mustafa Kemal'e diş bileyenlerce yönetilen ülkemizde, bugünleri öngören ve bunu yüreklice dile getirip mücadele eden  öncülerin katledilmeleri; toplumun bilinçlenmesini engellemeye, toplumsal duyarlılığı köreltmeye, tepki verme yetisini, mücadele kararlılığını yok etmeye yönelik planlı bir saldırıdır.
Ulusumuza yönelik bu saldırıyı bana göre, sadece terör veya siyasi cinayet olarak nitelemek, olan biteni kavramaya yetmeyecektir. Sistematik bir şekilde sürdürülen aydın kıyımı; aslında bir "meydanı boşaltma" operasyonudur ve gelecekte ülkemizde sahnelenecek  oyunların da habercisidir.  Katledilenlere baktığımızda ne kadar seçici davranıldığını görürüz. Hiç biri ses getirmek için öldürülmemiştir. Her birinin kamuoyu oluşturma gücü hiç de azımsanamayacak boyutlardadır. Amaç susturmaktır. Öte yandan cinayetlerin faili meçhul kalması halkta büyük bir güven eksikliği yaratmış, toplumun çözülmesine yol açmıştır. Oysa ki, perde arkasındaki güçleri görebilmek, tetikçileri yakalamaktan çok daha önemlidir.
             AKP iktidarı ile hız kazanan karşı devrim sürecinde olanlar; yolundaki taşları temizlemek için  ABD'nin planladığı ve kendisiyle uyum içinde çalışan hükümetler eliyle uyguladığı bir projenin evrelerinden başka bir şey değildir."Küçük Amerika" da büyük bir rol kapmak için vantilatörden hızlı dönen siyasetçi ve bürokratlar yaratılmış, itina ile yetiştirilen işbirlikçiler, toplumun hayat damarlarına yerleştirilmiş,   zamanı geldiğinde de sahneye çıkarılmışlardır.
            Osmanlı artıklarının "reklam arası" dedikleri Cumhuriyet, ve Cumhuriyet'e yürekten bağlı yurtseverler; ABD'nin önünde engel, işbirlikçilerine de ayak bağı olmuşlardır. Temizlik şarttır ve gereği yapılmıştır.Dün katlederek yapılan temizlik, bu gün düzmece davalarla toplama kamplarına tıkılarak yapılmıştır.
            Hainlikte sınır tanımayan sahibinin sesi, hukuksal, toplumsal  ve dini tüm değerleri kendi işlerine geldiği zaman kullanıp, işine gelmediğinde yok saymakta sakınca görmemekte, "ben ne istersem yaparım" tavrını arsızca sürdürmektedir.
             Yasama, yürütme ve yargıyı elinde toplayan iktidar, Adaleti rafa kaldırmış, ihtiyacı kalmadığını düşünerek Demokrasi'nin de üstüne kilidi vurmuştur!
            Artık halk kendisi ile baş başadır. Güvenebileceği bir adalet sistemi, yaşamını insanca sürdürebileceği bir Demokrasi yok!...Adalet ve Demokrasi'nin olmadığı bir ülkede kimse kimseden hesap soramaz...Sorsa da yanıt alamaz. Bu gerçeği görmek zorundayız.
            Tam Bağımsızlık uğruna yaşamlarını yitirenlerin, faşizmin çizmesi altında ezilenlerin, kırılan dallarımızın, ziyan edilen gençlerimizin, talan edilen toprağımızın, yağmalanan umutlarımızın hesabını soracak bir halk iktidarı gerek.
            "Unutmadık, unutturmayacağız" demek yetmez. Hesap sormanın koşullarını yaratmak için kararlılıkla çalışmak gerekiyor.
            Gerçekten unutmadıysanız neden öldürüldüklerini, adaleti raftan indirip, demokrasiyi özgür bırakmak için mazeretlerinizi rafa kaldırın ve kollarınızı sıvayın. Zaman daraldı, köprüden önce son çıkışa geliyoruz...
           
 Sevil Nazan KESKİN
 


Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


S.Nazan Keskin Diğer Yazıları

08 Mart 2017 - YETMEZ AMA, ŞİMDİLİK…
08 Şubat 2017 - TERCİH MESELESİ
17 Ekim 2016 - YAZMASAYDIM ÇATLARDIM
19 Temmuz 2016 - 16 TEMMUZ; FAŞİZMİN SON PROVASIDIR.
24 Ekim 2015 - NEREDE KALMIŞTIK?
14 Mayıs 2015 - FITRAT!
16 Nisan 2015 - MİLLETÇE “TIK”LIYORUZ
19 Mart 2015 - MART KAPIDAN BAKTIRIR
27 Şubat 2015 - ÖFKENİZİN ADINI DOĞRU KOYUN!
16 Şubat 2015 - ÖZGECAN
18 Ocak 2015 - İSRAF OLACAKSAN DOĞMA ÇOCUK!
23 Ocak 2014 - “EĞİLMEDEN BÜKÜLMEDEN”
10 Ocak 2014 - BASIN SUSTURULMUŞSA BİR ÜLKE NASIL KONUŞUR?
30 Aralık 2013 - İNSANLIĞA SİPARİŞİM VAR
09 Aralık 2013 - “Alelade politikacılıkla milleti parçalamak ihanettir.”
06 Aralık 2013 - Seçmek ve Seçilmek
10 Mayıs 2013 - Bu kavga faşizme karşı, bu kavga hürriyet kavgasıdır.
06 Nisan 2013 - Cumhuriyet Devrimi ve Kadın
Ana Sayfa | İletişim | G.Başkanlarımız | Demokrasi Şehitleri | Tüzük | Atatürk | İlkeleri | Hakkında Söylenen | Kurduğu Kurumlar | Kurtuluş Savaşları | Kadın Kahramlar | Uğur Mumcu 24 Ocak 1993
CH