Ana Sayfa > Site Yazarları

HÜLYA ÖZCAN - hulya.ozcan49@gmail.com
SEVGİLİ ANNELER “ÇOCUKLAR DUDAKLARINIZI DEĞİL, AYAKLARINIZI TAKİP EDER”!
06 Kasım 2017 - 747 okunma

SEVGİLİ ANNELER “ÇOCUKLAR DUDAKLARINIZI DEĞİL, AYAKLARINIZI TAKİP EDER”!
 
Bu yazımda, aile içinde en etkin insan olarak nitelendirdiğim anneleri ve ülkemizin geleceği olan çocuklarımızın yetişmesindeki önemini vurgulamak istedim.

Günümüz annelerinin işi çok zorlaştı. Çünkü çocuklarımızın algılarını meşgul edecek birçok kaynak oluştu. Bu kaynakların çoğu da zararlı ama ben sizlere bu konudaki teknik ve detaylı bilgilerden bahsetmeyeceğim. Zaten bu kaynakların zararları üzerine birçok uzman görüşlerini paylaşıyor ve bizlerde okuyoruz. Ben sizlere kenara çekilip “ne yapalım, zaman böyle” dememizin yaratacağı büyük zararlardan bahsetmek istiyorum sevgili anneler!

Onlar bizim geleceğimiz, ne yaparsak onlar için yapıyoruz ya….İşte acaba yeterli mi? Hele o “bütün ümidimiz çocuklarımızda. Artık kurtarırsa bu memleketi onlar kurtaracak” diyen yetişkinler var ya, beni çok endişelendiriyor.

Neden mi? Çünkü biz büyükler hiçbir şey yapmadan oturup olan bitene sadece kadercilik yaparak yaklaşırsak ve o günümüzün gizli silahı olan medyanın bizleri uyutmasına izin verirsek, kusura bakmayın ama o gelecekten pek hayır gelmeyecektir. Bilesiniz! Biz yetişkinler derken kastım, yazımında başında da hedef kitle olarak belirttiğim gibi aslında anneleri kastediyorum.

Toplum içinde en etkin rol oynayan kitle kadınlar ve dolayısıyla annelerdir. Aslında bence her konuda ikna edilmesi gereken kesim de onlardır. Çünkü çevresini yönlendirme etkisi büyüktür.

O zaman biz anneler ne yapmalıyız?

            Öncelikle, çocuklarımızın milli bayramlarımızı en coşkulu şekilde kutlamaları için örnek olmalı ve birlikte katılım sağlamalıyız. Daha sonra çocuklarımıza milli bayramlarımızın anlamlarını aktarmalıyız. Okullarda sadece tarihleri ezberletilirken bizler bu sayede neleri kazandığımızı anlatmalıyız. Mesela, biz annelerin bir kadın olarak toplum içinde var olabilmesinin, kendini ifade edebilmesinin, seçme ve seçilebilmesinin, haklarını koruyabilmesinin atalarımıza en başta da Mustafa Kemal ATATÜRK’E borçlu olduğunu anlatabiliriz. Bu kazanımları sağlayarak ülkemizin Cumhuriyet dönemiyle nasıl ilerlediğini örnek gösterebiliriz.

            Japonya’da ilkokul çocukları daha okuma yazma bilmeden gerek ebeveynler gerek ise eğitimciler tarafından ilk önce ülke tarihini öğrenirler. Öğrenirler ki; atalarını tanısın nasıl genlerden geldiğini bilsin ve onlara layık olmak için o da çalışsın diye. Özünü inkar eden toplumlar geleceği de yakalayamazlar. Kaldı ki bizler, dünyada hiçbir ülkenin sahip olamadığı bir lidere sahiptik. Hala tek liderdir Mustafa Kemal ATATÜRK!

             Aslında O’nu bile tam olarak anlatamıyoruz. Fikirlerini, hislerini, bakış açılarını, yenilikçi düşünce yapısını, çocukları nasıl koruduğunu, hatta dünyada “Çocuk Haklarını” savunan ilk lider olduğunu anlatabiliriz mesela. Bu ülkeyi kanıyla, canıyla ve daha birçok özverilerle bizlere miras bırakan kahraman atalarımızı daha etkin tanıtabiliriz. Eğitim alanında dünyaya örnek olabilecek bir sistem olan “Köy Enstitülerini” anlatabiliriz. Hatta çevrenizde buradan mezun olmuş büyüklerimizi çocuklarımızla tanıştırabiliriz. Orijinal ve canlı örneklemeler onları çok etkileyecektir.
Tüm bunları kolayca anlamalarını ve özümsemelerini sağlayabilecek olan tarihi mekânlara götürmeliyiz çocuklarımızı. En başta da ANITKABİR’E. Ama sadece bir kere değil, belli aralıklarla ziyaret edilmesi gerekir ki unutulmasın ve unutturulmasın.

           Her şeyi okullara bırakamayız. Hele ki şimdiki eğitim sistemimize asla! Zaten yeni getirilecek eğitim sistemi bu kazanımlarımızı elimizden almak için hazırlanmış görünüyor. Sevgili anneler lütfen “sözde” yeni müfredat ile ilgili bilgileri, nelerin gittiğini yerine nelerin geldiğini öğrenmek için araştırmalar yapınız. Bizleri uyutan, insanlarımızı kötü gösteren, toplum içinde korku, öfke ve güvensizlik yaratan medyayı takip etmeyi bırakıp gerçekleri öğrenmeye çabalayınız. Gelecek sizlerin ayak izlerindedir.

            Sevgili anneler unutmayın, çocuklarımız dudaklarımızı değil ayaklarımızı takip eder!

(Yazardan dip not: Bu arada tüm bu yazdıklarımı yapmaya çabalayan bir anne olarak, sevgili oğlum Kerem’in 11 Kasım için doğum günü kutlar ve ona şöyle seslenmek isterim “sen benim geleceğimsin ve bu yüzden en değerlimsin”).
 
Sevgi ve Saygılarımla                                               Hülya ÖZCAN
 (06.Kasım.2017)                                               Halkla İlişkiler Uzmanı
                                                                                 ADD Gaziemir Şubesi Bşk. Yrd.

Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


HÜLYA ÖZCAN Diğer Yazıları

29 Ekim 2018 - BAŞKANIM’A
15 Ağustos 2018 - DEVRİM, DEVRİM YAPABİLSEYDİ!
22 Temmuz 2018 - BEN HALA UMUTLUYUM. YA SİZ?
11 Mayıs 2018 - BU MAYIS BÖYLE HİSSEDİYORUM
27 Mart 2018 - DEĞİŞİM KADINLA BAŞLAR!
22 Şubat 2018 - AYDINLIK ve KARANLIK
13 Şubat 2018 - FABRİKA AYARLARINA DÖNEBİLMEK
03 Ocak 2018 - DEVRİM ŞEHİTLERİMİ ANIYORUM!
18 Eylül 2017 - ETKİN İNSAN OLABİLMEK
12 Eylül 2017 - GİRİŞİMCİ ATALARIMIZ
Ana Sayfa | İletişim | G.Başkanlarımız | Demokrasi Şehitleri | Tüzük | Atatürk | İlkeleri | Hakkında Söylenen | Kurduğu Kurumlar | Kurtuluş Savaşları | Kadın Kahramlar | Uğur Mumcu 24 Ocak 1993
CH