Ana Sayfa > Site Yazarları

Ali Karlıdağ - ali.karlidag47@gmail.com
SÖZDEN ÖZE
17 Mart 2016 - 975 okunma


Çağdaş toplumlarda devlet yurttaşların kendileri ve ülkesinin geleceği ile ilgili konularda söz ve karar sahibi olmalarının önünü açar. Böylece bir hak ve görev olarak bu konularda onları sorumlu kılar. Demokratik toplumlarda devlet felsefesinin özü bireydir. Birey hem devletin hem iktidarın yaşam kaynağıdır. Devlet bireyin inancına, ibadetine, konuşma, yazma, işini seçme, istediğiyle evlenme, çocuklarını istediği gibi yetiştirme, örgütlenme gibi temel hak ve özgürlüklerine karışmaz.  Düşünce tarzı, yönetim anlayışı, iş hayatı ne şekilde sosyalleştirilmiş olursa olsun, iktidarların ve ekonominin son amacı özgür insanın yaratılması ve korunmasıdır. Hâlbuki totaliter felsefe bireyi devletin, ırkın, inancın içine hapseder. Onun özgürlükleri, sosyal ve aile hayatı, amacı, umutları önemsizdir.

Özellikle; son 10 aydır uykularımız kaçıyor, yüreğimiz yanıyor, içimiz kanıyor. Şiddet, kan, ölüm sarmalında bir sınavın süreci içindeyiz. Adeta bununla eğitilmeye çalışılıyoruz. Buna katlanmak, alışmak diye bir şey olabilir mi?  Bir ülke, bir toplum bu sarmaldan nasıl kurtulurun cevabı, birlik beraberlik duygusu ve işbirliğidir.  Tek başına 14 yıldır ülkeyi yöneten bu anlayış; bir kez olsun siyasal, sosyal, askeri, ekonomik, daha da ötesi rejim konularında bile bırakın bireyi, ana muhalefeti dahi hesaba katmamış, dediğim dedikten bir adım geri gitmemişliğin çemberinde döndü, durdu. Bu gün bile birlik beraberlik çağrısı yaparken dahi ağızlarını her açışta alev saçan ejderha gibi farklı düşünenlere yakıcı, ayrıştırıcı bir dil kullanmaktan asla vazgeçmemişlikleri varken; nasıl olacak bu birlik beraberlik?

Bir ülke düşünün bir bölgesinin kentleri, sokakları işgal edilmiş. Sokaklarında bombalar patlıyor. Onlarca masum insan can veriyor. Anaların, bebelerin feryadı yürekleri dağlıyor. Devletin oralarda asli görevlerini yapmasına bile terör örgütü karşı çıkılıyor, izin verilmiyor. Terör örgütünü muhatap almaktan, silahlarını, bombalarını kente yerleştirmelerine göz yummaya, güvenlik güçleri ve mülki amirlerin elini kolunu bağlamaya dek iktidarın bilerek ve bilmeyerek yaptığı yanlışların bu acılardaki payını unutmadan söylersek bile; hangi bir devlet bu duruma seyirci kalabilir?

Hitler Almanya’sı, Musolini İtalya’sının tersine ABD ve İngiltere’nin İkinci Dünya Savaşı’ndaki başarılarında özgür tartışma ortamı, hak ve özgürlükler anlamında o günlerde bile kısıtlamaya gitmemiş olmaları payının altını tarihçiler çiziyor. Günümüzde örgütlü demokratik toplumların sorunlarını çözülmeden çözdüklerini de biliyor, görüyoruz.  

Terör örgütlerinin arkasında devletler vardır. Devletlerle devlet başa çıkabilir. Bu anlamda devlet, halkın tamamının özgür gücü ve iradesidir. Bireyin özgürlükleri kısıtlanarak, baskılanarak bu mücadele başarılsa bile kapanmaz yaralar açtığını unutulamaz. Hukuk düzenini, ihtiyacını, barolar, üniversiteler, yargı organları, meslek kuruluşları ile uzlaşarak çözüm kültürüdür demokrasi. Dilerim Sayın Cumhurbaşkanı ve AKP iktidarı sözünü ettikleri bu birlik beraberlik sözünü öze dönüştürürlerde toplumun ortak aklı ve gücüyle huzura kavuşuruz.

Ali Karlıdağ

Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


Ali Karlıdağ Diğer Yazıları

16 Nisan 2016 - KÖY ENSTİTÜLERİ (Çağın Aydınlanma Projesi)
31 Ekim 2015 - SEN KİMSİN?
18 Temmuz 2015 - BAYRAM OLSUN
20 Haziran 2015 - İNSANDAN İNSANA
06 Mayıs 2015 - KAMNAYU
15 Nisan 2015 - SEVGİ ÇİÇEKLERİ
11 Mart 2015 - BAŞHARFLERİN SESİ
10 Mart 2015 - MİLLİ EGEMENLİK-DEMOKRASİ ve BİZE ÖZGÜ BAŞKANLIK
09 Mart 2015 - UNUTMAZ
07 Şubat 2004 - AYNI SOKAKTA
Ana Sayfa | İletişim | G.Başkanlarımız | Demokrasi Şehitleri | Tüzük | Atatürk | İlkeleri | Hakkında Söylenen | Kurduğu Kurumlar | Kurtuluş Savaşları | Kadın Kahramlar | Uğur Mumcu 24 Ocak 1993
CH